Beton kemer barajlardaki deformasyonların jeodezik ve geoteknik yöntemlerle izlenmesi ve Ermenek Barajı örneği
Deformation monitoring using geodetic and geotechnical methods on concrete arch dams and example of Ermenek Dam
  1. Tez No: 380799
  2. Yazar: SALİH ALÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN CEYLAN, YRD. DOÇ. DR. CEMAL ÖZER YİĞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Köprü, viyadük, baraj vb. büyük mühendislik yapılarının, beklenen hizmet ve faaliyet süreleri boyunca karşılaşabilecekleri olası tehlikelerin önüne geçebilmek için düzenli bir şekilde izlenmeleri gerekmektedir. Birçok izleme yöntemi mevcut olup, bunlar genel anlamda jeodezik ve geoteknik yöntemler olmak üzere ikiye ayrılır. Bu çalışmanın amacı iki yöntemin avantajlarından yararlanarak barajın kapsamlı bir şekilde izlenmesidir. Bu çalışmada, Türkiye'nin en yüksek ikinci barajı olan Ermenek beton kemer barajında yapılan deformasyon izleme çalışmaları üzerinde durulmuş ve kullanılan jeodezik ve geoteknik yöntemlerle elde edilen bulgular incelenmiştir. Bu iki yöntem sayesinde baraj ve civarındaki olası hareketler detaylı olarak izlenmiştir. Hem jeodezik hem de geoteknik yöntemlerle belirlenen maksimum hareketler 1.5 cm nin altındadır. Jeodezik ve geoteknik yöntemlerle belirlenen hareketlerin mevsimsel sıcaklık ve rezervuar su seviyesi ile ilişkisi detaylı olarak analiz edilmiştir. Ayrıca jeodezik veriler ile sarkaç ve klinometre verilerinin uyumluluğu, inklinometre ve jeodezik sonuçların birbirlerini tamamlama durumu, mesnetlerde bulunan yük hücresi ve ekstensometre verilerinin uyumu araştırılmıştır. Buna göre yöntemlerin bazı alanlarda birbirlerini test edebildiği, bazılarında ise tamamladığı görülmüştür. Elde edilen sonuçların sonlu elemanlar yöntemiyle hesaplanan değerlerle de oldukça uyumlu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Large engineering structures such as bridge, viaduct, dam etc, must be monitored regularly during their operation in order to prevent possible hazards. Several methods are used for monitoring however they can be classified into two; geodetic and geotechnical methods. The aim of this study is to monitor the dam in a full scale by utilizing the advantages of both systems. In this study, it was conducted on deformation monitoring studies on Ermenek concrete arch dam which is the second highest dam in Turkey. Results obtained by geodetic and geotechnical methods were investigated. Possible movements in and around the dam were monitored in detail by means of these two methods. Maximum displacements were obtained less than 1.5 cm for both geodetic and geotechnical methods. Correlation between movements, determined by geodetic and geotechnical methods, with seasonal temperature and reservoir level were analyzed in detail. In addition, compatibility between geodetic data, pendulum and clinometer data, completion of inclinometer and geodetic results, compatibility of load cell and extensometer values in abutments, were investigated. According to the results, it is observed that such methods were able to test and complete each other. Obtained results also illustrated good agreement with the predicted deformation obtained by Finite Element Method.