Pell matris dizileri ve özellikleri
Pell matrix sequences and their properties
  1. Tez No: 380800
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ TAŞKARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, öncelikle {pn (s, t)}n (s, t) -Pell ve { ( , )} n n q s t (s, t) -Pell Lucas sayı dizileri tanımlanmış ve bu dizilerin temel özellikleri incelenmiştir. Ayrıca, bu sayı dizileri için çeşitli özdeşlikler elde edilmiştir. Daha sonra, elemanları { ( , )} n n p s t ve { ( , )} n n q s t sayı dizilerinden oluşan { ( , )} n n s t P (s, t) -Pell ve { ( , )} n n s t Q (s, t) -Pell Lucas matris dizileri tanımlanarak, Binet formülleri, üreteç fonksiyonları, kısmi toplamları ve bu matris dizilerinin aralarındaki ilişkiler üzerinde durulmuştur. Son olarak da, bazı tridiagonal matrisler tanımlanmış ve bu matrislerin permanentlerinin (s, t) -Pell ve (s, t) - Pell Lucas sayılarına eşit oldukları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly (s, t) -Pell { ( , )} n n p s t and (s, t) -Pell Lucas { ( , )} n n q s t number sequences are defined and the main properties of these sequences are investigated. In addition, several identities are obtained for these number sequences. Then, by defining (s, t) -Pell { ( , )} n n s t P and (s, t) - Pell Lucas { ( , )} n n s t Q matrix sequences which have elements of { ( , )} n n p s t and { ( , )} n n q s t number sequences, respectively, Binet formulas, generating functions, partial sums and the relations among these matrix sequences are emphasized. Finally, some tridiagonal matrices are defined and it is showed that the permanents of these matrices are equal to (s, t) -Pell and (s, t) -Pell Lucas numbers.