Tarımda kullanılan bazı muharrik lastiklerin işletme parametrelerinin optimizasyonu
Optimization of operation parameters of the some driven tires used in agriculture
  1. Tez No: 380813
  2. Yazar: NECMETTİN OĞUZ DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM ÇARMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, tarımda kullanılan bazı muharrik lastiklerin, üç farklı lastik çapının, aks yükünün ve lastik iç basıncının çeki performansı üzerindeki etkileri dikkate alınarak en uygun çalışma koşullarının optimizasyonu belirlenmeye çalışılmıştır. Optimizasyonun belirlenmesinde genetik algoritma yöntemi seçilerek MATLAB yazılımı kullanılmıştır. Çeki performansına etki eden bağımsız parametreler olarak lastik çapı, aks yükü ve lastik iç basıncı dikkate alınmıştır. Deneyler, asfalt yol ve sert tarla yolu zemin koşullarında yürütülmüştür. Deneyler Tek Tekerlek Test Düzeneği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen performans verileri çeki kuvveti ve buna bağlı olarak çeki gücü, aks gücü, patinaj, net çeki oranı ve çeki verimi değerleridir. Deneylerden önce lastiklerin temas alanları ve defleksiyon miktarları, asfalt yol ve sert tarla yolu zeminlerinin kayma dirençleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, some of the tires used on tractors, three different tire diameter of the axle load and the inflation pressure taking into consideration the effects on the traction performance optimization of the optimum operating conditions are determined. Determining optimization, genetic algorithm method is chosen and MATLAB software was used. Traction independent parameters that affect the performance of the tire diameter, axle load and tire inflation pressure is taken into consideration. The experiments were carried out on asphalt and field path ground conditions. The experiments were performed using Single Wheel Test System. Performance data obtained drawbar pull and accordingly drawbar power, axle power, slip, dynamic traction ratio and tractive efficiency values. Prior to experiments, contact areas of tires, deflections amounts, slippage resistance of asphalt and field path ground were measured.