Organik tarımda kullanılan bazı bitki aktivatörlerinin domateste verim ve kalite üzerine etkileri
Effects of some plant activators used in organic farming on yield and quality of tomato
  1. Tez No: 200063
  2. Yazar: SEMİH KİRACI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. ADEM KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, 2006 yılında organik tarımda kullanılan bitki aktivatörlerinin domateste verimve kaliteye etkilerinin tespit edilmesi amacıyla Süleyman Demirel Üniversitesi ZiraatFakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü deneme arazisinde yürütülmüştür.Baghera F1 oturak domates çeşidiyle yapılan denemede; bitki aktivatörü olarak Manda 31,Messenger, Microfer, Cropset ve ISR 2000 ticari preparatları kullanılmıştır. Bitkiaktivatörlerinin etkilerini belirlemede verim, meyve sayısı, meyve ağırlığı, meyve eni, meyveboyu, pH, likopen, vitamin A, brix ve meyve eti sertliği kriterleri incelenmiştir.Bitki aktivatörü kullanılan organik üretim metodunda en yüksek verim (7301 kg/da) Manda31'den alınmış, bunu sırasıyla Cropset (7261 kg/da), Microfer (7187 kg/da), Messenger (7013kg/da) ve ISR 2000 (6389 kg/da) takip etmiştir. Denemede en düşük verim kontrolden (6202kg/da), en yüksek verim ise konvansiyonel üretim metodundan (7602 kg/da) alınmıştır. Verimyönünden her ne kadar konvansiyonel üretim metodu ilk sırada yer almakla birlikte; Manda31, Cropset ve Microfer uygulamalarıyla istatistiki olarak aynı grupta yer almıştır.Bitki başına en yüksek meyve sayısı Manda 31 ve Microfer uygulamalarından (18 adet/bitki)elde edilmiştir. Manda 31 ve Microfer bitki aktivatörleri meyve sayısını kontrole göre %12,5oranında artırmıştır.Uygulamalarda pH 4,37-4,58; likopen 66-137 µg/g; vitamin A 14,7-38,9 µg/g; brix %3,90-4,46 arasında değişmiştir. ISR 2000 ve Microfer uygulamaları meyve asitliğini düşürücü etkiyapmıştır. Meyve eti sertliği 1,35-1,60 kg/cm2 arasında değişmiş; bitki aktivatörleri domatestemeyve eti sertliğini artırıcı rol oynamıştır.ANAHTAR KEL MELER: Domates, organik tarım, bitki aktivatörü, Manda 31, Messenger,Microfer, Cropset, ISR 2000
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Suleyman Demirel University, Faculty of Agriculture, Departmentof Horticulture in 2006 in an effort to determine the effects of the plant activators used in organicfarming to the yield and quality of tomatoes.In the study conducted with the tomato cultivar Baghera F1; such commercial preparations asManda 31, Messenger, Microfer, Cropset, and ISR 2000 were used as the plant activators. Todetermine the effects of the plant activators, the criteria which can be defined as the yield, numberof fruit, weight of fruit, fruit width, fruit length, pH, lycopen, vitamin A, brix, flesh firmness werestudied.Within the organic production method used as the plant activator, the highest yield was obtainedfrom Manda 31 (7301 kg/da), and this followed by Cropset (7261 kg/da), Microfer (7187 kg/da),Messenger (7013 kg/da), and ISR 2000 (6389 kg/da), respectively. During the experiment, thelowest yield was obtained from the control method (6202 kg/da), whereas the highest one wasachieved from the conventional production method (7602 kg/da). Although the conventionalproduction method ranked first in yield, it was statistically in the same group with Manda 31,Cropset, and Microfer.The highest fruit number per plant was obtained using Manda 31 and Microfer (18 fruits perplant). The plant activators Manda 31 and Microfer has increased the number of fruits by 12,5 %.According to the study, pH ranged between 4,37 and 4,58; lycopen 66 and 137 µg/g; vitamin A14,7 and 38,9 µg/g; brix 3,90 and 4,46. % ISR 2000 and Microfer had an effect which led the fruitacidity to decrease. Flesh firmness ranged between 1,35 and 1,60 kg/cm2 , and the plant activatorshave played a remarkable role in increasing the flesh firmness.KEY WORDS: Tomato, organic farming, plant activator, Manda 31, Messenger, Microfer,Cropset, ISR 2000