Restorasyon sonrası yeniden işlevlendirilmiş geleneksel Harput evlerinde ekolojik değerlendirme
Ecological assesment in refonctioned of traditional Harput houses after restoration
- Tez No: 380852
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
20 yüzyılda meydana gelen sanayi devrimi ile ortaya çıkan teknoloji ve ekonomideki hızlı büyüme ve gelişmeler, hızlı nüfus artışı ve hızlanan kentleşmeyi beraberinde getirmiştir. Bunun sonucunda konut ihtiyacı hızla artmış ve yapılaşma hızlı ve düzensiz bir hal almıştır. Bu gelişmeler yaşanırken çevreye verilen zararlar ve gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakılmadığı gerçeği göz ardı edilmiştir. Tüm bunlar; küresel ısınma, kuraklık, asit yağmurları, ormanların yok olması, ozon tabakasının aşınması gibi pek çok dönüşü mümkün olmayan zararlar ortaya çıkarmıştır. Yaşanan bu çevre sorunları toplumları, yaşam kalitesini yükseltme, iyileştirme ve devamını sağlama arayışına götürmüştür. Yapı sektörü de çevreye önemli ölçüde zarar vermektedir. Bundan dolayı enerji kaynaklarının doğru kullanımı ve çevresel sorunların azaltılması için yeni arayışlar oluşmuştur ve sürdürülebilir mimarlık ve ekolojik mimarlık kavramları ortaya çıkmıştır. Ekolojik mimarlık; iklim ve arazi verilerini göz önünde bulunduran, yenilenebilir enerji kaynaklarını doğru kullanarak tasarlama ilkeleri ile binaların çevreye verdiği zararı en aza indirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, ekolojik tasarım kriterleri ortaya çıkmıştır ve bu kriterler oluşturulurken geleneksel çevreler ve bu geleneksel çevrelerin yapım sistemleri incelenerek günümüze uygun çözümler bulunmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda tez çalışmasında geleneksel konutlarda ekolojik tasarım kriterlerinin değerlendirilmesi konusu seçilmiş, inceleme ve değerlendirme alanı olarak, verimli toprakları ve uygun iklim koşullarından ötürü çok eski çağlardan beri çeşitli toplumların yerleşim alanı olan ve zengin bir kültür birikimine sahip olan Elâzığ-Harput yöresi seçilmiştir. Elazığ- Harput evleri üzerinde çeşitli araştırma ve incelemeler yapılarak, ekolojik tasarım kriterleri bakımından değerlendirilmiştir. Bu inceleme ve değerlendirmeler sonucunda elde edilen bilgilerin günümüz ekolojik mimarlık denemelerine nasıl yol göstereceği konusunda fikirler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Occurred in the 20th century with the industrial revolution and the rapid economic growth of emerging technologies and developments; rapid population growth and accelerating urbanization has brought. As a result, in need of housing construction has increased rapidly and has become rapid and irregular. The environmental damage these developments and the fact that left to future generations a livable environment is ignored. All of these; global warming, drought, acid rain, deforestation, ozone layer, such as the erosion of the losses that can not be many cycles has revealed. The environmental problems experienced communities, improving quality of life, and to continue the quest for improvement has led to. Construction sector offers significant damage to the environment. Therefore, the correct use of energy resources and environmental problems have emerged new ways to reduce the ecological architecture and sustainable architecture and concepts have emerged. Ecological architecture; Consider the climate and terrain data, the correct use of renewable energy sources with the principles of design of buildings on the environment aims to minimize the damage. For this purpose, has emerged of ecological design criteria and these criteria created by examining the traditional construction system according to the present have tried to find solutions. In this context, the thesis traditional houses ecological design criteria for the evaluation of the subject chosen, review and evaluation area, the fertile soil and favorable climate conditions due to very old ages, since the population, residential area and a rich cultural heritage that has Elazığ-Harpoot region is selected. Elazığ- Harput various research and studies done on the house, was evaluated in terms of ecological design criteria. As a result of this review and evaluation process in the region, according to a new structure that will be made solutions are presented.