Şeker kanyonu (Yenice/Karabük) makrofungusları
Macrofungi of Şeker canyon (Yenice/Karabük) province
- Tez No: 380853
- Danışmanlar: PROF. DR. GIYASETTİN KAŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, 2012-2014 yıllarında Karabük ili, Yenice ilçesi Şeker Kanyonu'ndan toplanan yenen, yenmez ve zehirli makromantarların taksonomisi üzerine yapılmıştır. Arazi çalışmaları esnasında toplanan bütün örneklerin fotoğrafları yerinde çekilmiş, ekolojik, morfolojik özellikleri ve yöre halkının tür hakkındaki bilgileri kaydedilmiştir. Arazi ve laboratuvar çalışmaları sonucu, toplam 2 Bölüm içerisinde, 6 Sınıf, 15 Takım, 40 Familyaya ait 104 tür tespit edilmiştir. Bunlardan 12 tür Ascomycota, 92 tür ise Basidiomycota bölümüne aittir. Çalışmada kullanılan türler Selçuk Üniversitesi Mantarcılık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü Fungaryumu'nda saklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This project involves discovery of three types of taxonomy of fungus: edible, inedible and poisonous ones all of which are harvested from the canyon called Şeker Kanyonu, Yenice, Karabük in consequence of on-site surveys and laboratory tests held between 2012-2014. All photos of these species found through discoveries were taken authentically, and ecological and morphological datas including reports from locals with respect to the species have been recorded. In consequence of on-site discoveries and laboratory tests, we have identified 104 species belonging to 40 family in 15 ordo in 6 class in 2 divisio. The 12 out of these species are from the divisio of Ascomycota, and the 92 of them belong to the divisio of Basidiomycota. The procedure for descriptions of all these fungus species identified in consequence of this study has been prepared, and all specimen collected during fieldwork photographs were taken over the Directorate of Mushroom Application and Research Centre of Selçuk University.