Karbon nanotüp takviyeli karbon elyaf/epoksi nanokompozit malzemelerin üretilmesi ve delme parametrelerinin incelenmesi
Production of CNT added carbon fiber reinforced epoxy nanocomposites and examination of drilling parameters
  1. Tez No: 380885
  2. Yazar: HALİL BURAK KAYBAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kompozit malzemeler uzay, havacılık, taşımacılık ve inşaat gibi birçok alanda üstün özelliklerinden dolayı önem arz etmektedir. Delme işlemi kompozit malzemelerin montajında en önemli son işleme prosesi olarak kullanılmakta ve savunma, havacılık ve otomobil endüstrilerinde oldukça yaygındır. Bu çalışma, karbon elyaf kompozit malzemelerin delme performansı ve delik kalitesini belirlemek için farklı kesme parametrelerinde, kaplamasız sinterlenmiş karbür uç kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Delme işlemi 50 m/dk, 67 m/dk ve 90 m/dk kesme hızlarında ve 0.005 mm/dev, 0.05 mm/dev, 0.1 mm/dev, 0.2 mm/dev ve 0.4 mm/dev ilerleme oranlarında yapılan kuru delme deneyinde, iş parçası olarak saf ve nanopartikül katkılı nanokompozit malzeme kullanılmıştır. Kesme parametreleri itme kuvveti, deformasyon faktörü ve yüzey pürüzlülüğü ile ilişkilendirilmiştir. Nanopartikül katkılı kompozit malzemelerde deformasyon faktörü ve yüzey pürüzlülüğü açısından daha iyi sonuçlar alınmıştır. Ayrıca delik yüzeyleri Elektron Taramalı Mikroskop ile görüntülenmiş ve yüzey morfolojileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Composite materials are attractive for many applications (such as aerospace and aircaft structural components, transporting and structure areas) due to their superior properties. Mechanical drilling operation is an important final machining process for components made of composite materials. The drilling proccess has generally been used in defending, aeronautic and automotive industry. In this study, drilling performance and hole quality were investigated in drilling cutting parameters which contains cutting speed and feed rate by using uncoated cemented carbide drill bit on the machining of carbon fiber reinforced polymer (CFRP) composites. The drilling process was performed in 50, 57, 90 m/min cutting speeds, and 0.005, 0.05, 0.1, 0.2, 0.4 mm/rev feed rates. The pure and nanoparticles added nanocomposite materials were used as work piece material in the experiments. Effect of cutting parameters are associated thrust force, deformation factor and surface roughness. The results taken from view of deformation factor and surface roughness by nanoparticles added nanocomposite materials were higher efficent. In addition, the photographs of hole surfaces were taken under the Scaning Electron Microscope (SEM) and surface morphology were examined on these photograps.