İzmir çevresinde zeytin ağaçlarında kullanılan damla sulama sistemlerinde su dağılım düzgünlüğünün araştırılması
Determination of water distribution uniformity of drip emitters for olive trees in Izmir province
- Tez No: 380884
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, İzmir-Menemen çevresindeki zeytin bahçelerinde kullanılan damla sulama sistemlerinin eş su dağılım düzgünlüğünün belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Üniformite Katsayısı (UC) ve Dağılım Katsayısı (EU) değerleri araştırılmıştır. İncelenen işletmelerin 3 tanesinde UC değeri %80' den daha yüksek hesaplanmış olup buna göre eş su dağılım durumu İYİ sınıfındadır. Diğer 2 işletmede ORTA; 2 işletmede ZAYIF ve 3 işletmede de ÇOK ZAYIF veya KABUL EDİLEMEZ sınıfında bulunmuştur. En yüksek EU değeri %82 ile 7 nolu işletme; en düşük ise %23 ile 4 nolu işletmedeki damla sulama sisteminden elde edilmiştir. Bu işletmelerdeki damla sulama sistemlerinde eş su dağılım durumu sırasıyla İyi-Kabul Edilebilir ve Zayıf-Kabul Edilemez sınıfındadır. İncelenen damla sulama sistemlerinde işletme basıncı 1,2-2 arasında (1 atmosferden daha yüksek) ölçülmüştür. Buna göre, eş su dağılım durumlarındaki zayıflığın temel sebebinin damlatıcılardaki tıkanmalar olduğu söylenebilir. Bu sonuçlara göre, damlatıcı debileri arasında büyük farklılıklar mevcuttur; dolayısıyla bitkilere homojen bir su uygulandığı söylenemez.
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine water distribution uniformities of drip irrigation systems in olive plantations at Izmir - Menemen province. For that purpose, uniformity coefficient, UC and emission uniformity, EU were researched. The UC was calculated as greater than 80% in 3 drip irrigation systems and water distribution class was Good in those systems. The water distribution classes were Moderate, Poor and Very Poor or Unacceptable for other two, two and three drip irrigation systems, respectively. The highest EU was obtained from drip irrigation system installed at olive garden number 7 as 82% (Good-Acceptable) and the lowest one was obtained from drip irrigation system at olive garden number 4 as 23% (Poor-Unacceptable). In all drip irrigation systems, working pressure varied from 1,2 to 2 atm (higher than the 1 atm.). In that regard, emitter clogging was main reason of poor water distribution. According to results, there is a great difference between emitter discharges so it is impossible to say uniform water application for olive plants.