Polimerik triazin Schiff bazlarının sentezi ve bazı metal komplekslerinin incelenmesi
The synthesis of polymeric Schiff bases and invenstigation of some of their metal complexes
- Tez No: 380895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA ERDEM KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada çıkış maddesi olarak 2-vinil-4,6-diamino-1,3,5-triazin [VDAT] kullanıldı. 2-vinil-4,6-diamino-1,3,5-triazin etanollü ortamda 2,4-dihidroksibenzaldehit reaksiyonu ile, 2-vinil-4,6-N,N'-bis(2,4-dihidroksibenzilidin)-1,3,5-triazin [VDAT24] elde edildi. Aynı zamanda 2-vinil-4,6-diamino-1,3,5-triazin ve 2-vinil-4,6-N,N'-bis(2,4-dihidroksibenzilidin)-1,3,5-triazin sulu ortamda sodyum persülfat ile reaksiyona sokularak, poli(2-vinil-4,6-diamino-1,3,5-triazin) [PVDAT] ve poli(2-vinil-4,6-N,N'-bis(2,4-dihidroksibenzilidin)-1,3,5-triazin) [PVDAT24] elde edildi. Etanollü ortamda çözülmüş, 2-vinil-4,6-N,N'-bis(2,4-dihidroksibenzilidin)-1,3,5-triazin ligandına, etanolde çözülmüş olan susuz FeCl3 ilave edilerek kahverengi bir kompleks elde edildi. Bunun yanında, 0.1 N HCl'de çözülmüş, poli(2-vinil-4,6-diamino-1,3,5-triazin) ligandına Co(II), Ni(II) ve Cu(II) asetat tuzlarının çözeltisi ilave edilerek renkli kompleksler elde edildi. Aynı şekilde THF'li ortamda çözülmüş, poli(2-vinil-4,6-N,N'-bis(2,4-dihidroksibenzilidin)-1,3,5-triazin) ligandına THF'de çözülmüş olan susuz FeCl3 tuzu eklenerek yine renkli bir kompleks elde edildi. Sonuç olarak, elde edilen ligandın FT-IR, 13C NMR, elementel analizi ve TGA ile yapısı aydınlatıldı. Ligandın kompleksi izole edilerek, FT-IR, TGA ve manyetik süsseptibiliteleri alınarak yapısı aydınlatıldı. Elde edilen iki farklı polimerik ligand ve bazı komplekslerin FT-IR, TGA, Oswald viskozimetresi ve manyetik süsseptibiliteleri alınarak yapıları aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, 2-vinyl-4,6-diamino-1,3,5-triazine [VDAT] was used as a starting material. 2-vinyl-4,6-N,N'-bis(2,4-dihydroxybenzylidene)-1,3,5-triazine was obtained from the reaction of 2-vinyl-4,6-diamino-1,3,5-triazine with 2,4-dihydroxybenzaldehyde in the presence of ethanol. At the same time, poli(2-vinyl-4,6-diamino-1,3,5-triazine) [PVDAT] and poli(2-vinyl-4,6-N,N'-bis(2,4-dihydroxybenzylidene)-1,3,5-triazine) [PVDAT24] were obtained from the reaction of 2-vinyl-4,6-diamino-1,3,5-triazine and 2-vinyl-4,6-N,N'-bis(2,4-dihydroxybenzylidene)-1,3,5-triazine with sodium persufate in the presence of aqueous. The colored complex was precipitated by the addition of anhydrous FeCl3 to the solution of 2-vinyl-4,6-N,N'-bis(2,4-dihydroxybenzylidene)-1,3,5-triazine dissolved in ethanol. In addition to this, The colored complexes were precipitated by the addition of acetate salts of Co(II), Ni(II) and Cu(II) to the solution of poli(2-vinyl-4,6-diamino-1,3,5-triazine) of ligand, dissolved in 0.1 N HCl. In the same way, the colored complexes were precipitated by the addition of salts of anhydrous FeCl3 to the solution of poli(2-vinyl-4,6-N,N'-bis(2,4-dihydroxy benzylidene)-1,3,5-triazine) of ligand, dissolved in THF. As a result, the ligand obtained by FT-IR, 13C NMR, the structure was elucidated by elemental analysis and TGA. Isolated ligand complex, FT-IR, TGA and were illuminated structure on the magnetic susceptibility. The resulting two different polymeric ligand and certain complex of FT-IR, TGA, Oswald viscosimetre and elucidated the structures on magnetic susceptibility.