Konya ili 2. Organize Sanayi bölgesinde yer altı suyu kirletici parametreler
Groundwater pollutants parameters of 2nd Organized Industrial areas in Konya city
- Tez No: 380906
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLER GÖÇMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
İnceleme alanı, Konya il merkezine yaklaşık 18 km mesafe de, Konya-Ankara yolu üzerinde yaklaşık 168 km'lik bir alanı kapsamaktadır. İnceleme alanında en yaşlı kayaçları Üst Miyosen-Pliyosen yaşlı Dilekçi formasyonu oluşturur. Üzerine açılı uyumsuzlukla Pleistosen yaşlı Yılanlıkır formasyonu, onunda üzerinede Geç Pleyistosen yaşlı Konya formasyonu uyumsuz olarak gelmektedir. Konya formasyonunu ise sırasıyla Pleyistosen-Güncel yaşlı Sakyatan formasyonu, Göçü formasyonu, Aslımyayla formasyonu takip eder. En üste ise Kuvaterner yaşlı Karahüyük formasyonu uyumsuzlukla gelmektedir. Yapılan elek analizi sonuçlarına göre Karahüyük formasyonunu oluşturan malzemenin ortalama tane çapı (d10) 0,10 - 1,2 mm, ortalama tane çapı (d50) 0,7 - 14 mm ve boylanma sabiti (S0) 2,3 - 5,7 mm arasındadır. Bu verilere göre örneklerin boylanması çok kötüdür.İnceleme alanında bulunan kuyulardan alınan numunelerin (Haziran 2010-Ekim 2010) kimyasal analizleri sonucunda Schoeller diyagramlarına göre suların aynı kökenli olduğu tespit edilmiştir. İnceleme alanındaki suların çoğu Piper diyagramına göre 1. bölgede Ca+Mg> Na+K karbonatlı ve sülfatlı sular sınıfındadır. Ayrıca 5., 6. ve 9. bölgede toplanmaktadır. Wilcox diyagramlarına göre, suların bir kısmı ?iyi-kullanılabilir? bölgesinde yer alırken, Haziran ayında Zade ve Selva'nın suları ?şüpheli-uygun değil? bölgesinde, Birlik değirmen, Şifa Kimya ve Medikal 2000'nin suları ise ?uygun değil? bölgesinde yer alır. Ekim ayında ise Şifa kimya, Medikal 2000 ve MPG Acar Hidrolik'e ait sular ?uygun değil? bölgesinde yer alırlar. ABD Tuzluluk Laboratuarı diyagramına göre suların çoğunluğu C3-S1, C4-S1 ve C4-S2 sınıflarına düşmektedir yani sular aşırı tuzlu ve bitkiler için kullanılmaması gereken sulardır. İncelenen kuyu sularından iki tanesi (Şifa Kimya ve Medikal 2000 noktalarından alınan) incelenen kirletici parametreler açısından yönetmeliklerde verilen limit değerleri aşarken, diğer kuyu suyu örneklerinin ise genellikle limit değerlerin altında kaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study area covers an area of approximately 168 km long on the highway between Konya and Ankara at about 18 km distance to Konya city center. The oldest rocks in the study area are composed of Üst Miyosen-Pliyosen old formation of Dilekçi. On this formation, the Pleistosen old formation of Yılanlıkır lies with an angular unconformity, and the Geç Pleistosen old formation of Konya lies on it with an unconformity. The formation of Konya is followed by Pleistosen- Holosen formation of Sakyatan, the formation of Göçü and the formation of Aslımyayla respectively. The Kuvaterner old formation of Karahöyük lies with an unconformity on the uppermost part. According to the results of the sieve analysis, the average grain diameter of the material constituting the formation of Karahöyük is (d10) 0.10 ? 1.2 mm, the average grain diameter is (d50) 0.7 - 14 mm, and the gradation constant is between (S0) 2.3 ? 5.7 mm. According to these data, the gradation of the samples is very bad.As a result of chemical analyses (June 2010-October 2010) of the samples taken from the wells located at the study area, the water samples were determined to be of the same origin according to the Schoeller diagrams. According to the Piper diagram, most of the waters at the study area are in the class of Ca+Mg> Na+K carbonated and sulphated waters at the 1st region. They also exist in the 5th, 6th, and the 9th regions. According to the Wilcox diagrams, while some of the waters are located at the region of ?good-usable?, the waters of Zade and Selva are located at the region of ?suspicious-not available? in June, whereas the waters of Birlik Değirmen, Şifa Kimya and Medikal 2000 are located at the region of ?not available?. On the other hand, the waters belonging to Şifa kimya, Medikal 2000 and MPG Acar Hidrolik are located at the region of ?not available? in October. According to the U.S.A Salinity Laboratory diagram, most of the waters are in the class of C3-S1, C4-S1 and C4-S2, in other words the waters are extremely salty and they are the ones that must not be used for plants. It was determined that two of the analyzed wells (the ones taken from the points of Şifa Kimya and Medikal 2000) exceed the limit values given in the regulations in terms of analyzed pollutant parameters, whereas the other water samples taken from the other wells are generally below the limit values.