AISI 304 paslanmaz çeliklerin işlenebilirliğinin incelenmesi
The investigation of machinability of AISI 304 stainless steel
- Tez No: 380907
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ SERHAT ERSOYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada AISI 304 paslanmaz çeliklerin islenmesinde, en uygun kesme parametrelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Korozyon direnci, süneklik ve çekme mukavemetinin yüksek olması paslanmaz çeliklerin sahip oldukları temel özelliklerdendir. Paslanmaz çelikler krom, nikel ve molibden gibi işlenebilirliğini negatif yönde etkileyen elementler içerirler. Bu sebepten dolayı paslanmaz çeliklerin işlenebilmesi oldukça zordur. Bu çalışmada işleme testleri kaplamalı kesici takımlar kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Testler, farklı ilerlemeler, kesme hızları ve talaş derinliklerinde soğutma sıvısı kullanılmadan yapılmıştır. Takım ömrü, yüzey pürüzlülüğü ve kesme kuvvetleri deneysel olarakbelirlenmiştir. İşlenebilirliğin, takım ömrü, yüzey pürüzlülüğü, kesme kuvvetleri, kesme hızı, ilerleme,kesme derinliği ile olan ilişkisi araştırılmıştır. Bu çalışmayla paslanmaz çeliklerin işlenebilirliğikonusunda referans olabilecek bir çalışma gerçekleştirilmesi ve bundan sonraki çalışmalara da ışık tutması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the purpose is the determination of the most suitable cutting parameters in the machining process of AISI 304 stainless steel. High corrosion resistance, ductility and tension strength are the essential properties of stainless steels. Stainless steels contain alloy elements such as crom, nickel and molibden which are affect their machinability negatively. For this reason the machining of stainless steels are very difficult. In this study the machining tests were carried out using coated cutting tools. The tests were performed without coolant at various feed rates, cutting speeds and depth of cuts. Tool life, surface roughness and cutting forces have been determined experimentally. The relation of machinability with tool life, surface roughness, cutting forces, cutting speed, feed rate, depth of cut are searched. The study is aimed to be a reference to a study performed on stainless steels machinability and also shed light on future studies.