Synthesis of new generation semi-conductor colloidal CZTS alloy and investigation of itsoptical and electro-chemical properties
Yeni nesil yarı iletken kolloidal CZTS alaşım yapılarının sentezi ve kompozisyonun optik ve elektokimyasal özellikleri üzerine etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 380912
  2. Yazar: ABDALAZİZ ALJABOUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Hibrit güneş pillerinde kullanılmak üzere kolloidal CZTSe4-xSx Nanokristal yapılı nanokristallerin sentezi ve karakterizasyonunun hedeflendiği bu tez çalışmasında nanokristaller Çesitli koloidal CZTSe4-xSx nanokristal sentezi ve bunlarin [6, 6]-phenyl C61 butyric acid methyl ester (PCBM)a dayali organic/inorganic hybrid bulk heterojunction günes pillerindeki performanslari analiz edilmektedir. Koloidal CZTSe4-xSx sentezi ve karakterizasyonu XRD, TEM, SEM, UV-Visible absorption teknikleri kullanılarak yapilmisitr. Elektrokimyasal ve photovoltaik özellikleri incelenmiştir. En iyi cihaz konsepti ITO/PEDOT:PSS/CZTS:PCBM blend (1:10)/Al ile elde edilerek, 280 µA/cm2 short circuit current, Isc, 300 mV open circuit voltage Voc, ve 0.38 fill factor FF bulunmuştur
Özet (Çeviri)
In this thesis, synthesis and characterization of CZTSe4-xSx colloidal for hybrid solar cell were done. We report the synthesis of different colloidal CZTSe4-xSx nanocrystals and their performance in [6, 6]-phenyl C61 butyric acid methyl ester (PCBM) based organic/inorganic hybrid bulk heterojunction solar cells. Synthesis of colloidal CuZnSnSe4-xSx were performed and chraracterized by XRD, TEM, SEM, UV-Visible absorption techniques. Electrochemical and photovoltaic properties were investigated. The best device concept, ITO/PEDOT:PSS/CZTS:PCBM blend (1:10)/Al, showed 280 µA/cm2 short circuit current, Isc with 300 mV open circuit voltage Voc, and fill factor FF of 0.38