Akım taşıyıcı tabanlı aktif devre elemanlarının incelenmesi
Analysis of current conveyor based active circuit elements
- Tez No: 380913
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında akım taşıyıcı tabanlı aktif devre elemanları ve bu aktif devre elemanlarıyla yapılabilecek olan bazı uygulamalar teorik ve simülasyon olarak incelenmiştir. Öncelikle akım taşıyıcı kavramı tanıtılmış, akım taşıyıcı olarak işlev görebilen aktif elemanlar incelenmiştir. Daha sonra, akım taşıyıcı tabanlı elemanlar ile tasarlanan kontrollü kaynaklar, kuvvetlendiriciler, filtreler, türev alıcılar, integral alıcılar, indüktans simülatörü, negatif empedans çeviriciler (NIC) gibi çeşitli devreler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, current conveyor based active circuit elements and applications which are based on those elements are analyzed theoretically and simulationally. Firstly, current conveying term is introduced and active elements which can operate as current conveyors are studied. After that, current conveyor based applications such as amplifiers, controlled sources, filters, differentiators, integrators, inductance simulators, negative impedance converters are analyzed in detailed.