Karaman ekolojik şartlarında m9 anacına aşılı bazı elma çeşitlerinin fenolojik ve pomolojik özelliklerinin ve antioksidan aktivitelerinin tespiti
Determination of phenological and pomological characters and antioxidan activities of some apple cultivars grafted on M9 rootstock at Karaman ecologial conditions
  1. Tez No: 380927
  2. Yazar: GÜLİSTAN KESKİN ÜNÜVAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ PIRLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma Karaman ekolojik şartlarında M9 anacına aşılı bazı elma çeşitlerinin fenolojik ve pomolojik özelliklerinin ve antioksidan aktivitelerinin tespiti amacıyla Karaman ili Sudurağı beldesinde yürütülümüştür. Araştırmada Galaxy Gala, Scarlet Spur, Fuji, Pink Lady ve Granny Smith çeşitlerinde tomurcuk kabarması, tomurcuk patlaması, çiçeklenme başlangıcı, tam çiçeklenme, çiçeklenme sonu ve meyvelerin hasat olum tarihleri tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre çeşitlerde tomurcuk kabarması 27 Mart-1 Nisan, tomurcuk patlaması 3-9 Nisan, çiçeklenme başlangıcı 17-23 Nisan, tam çiçeklenme 24-30 Nisan, çiçeklenme sonu 2-8 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşmiştir. Çeşitlerde hasat tarihleri 5 Ağustos- 7 Kasım arasındadır. Çeşitlerin ortalama meyve ağırlıkları 197,33 g (Fuji) ile 161,82 g (Pink Lady) arasında bulunmuştur. Suda çözünülebilir kuru madde miktarı en fazla olan çeşit Pink Lady (% 16,54), nişasta miktarı en fazla olan çeşit ise Fuji (% 2,72) olmuştur. Verimi en fazla olan çeşit Granny Smith olup (16,3 kg/ağaç), bunu Fuji (13,45 kg/ağaç) ve Pink Lady (12,5 kg/ağaç) takip etmiştir. Çeşitlerin antioksidan aktiviteleri 3 farklı yöntemle tespit edilmiştir. İncelenen elma çeşitlerinin antiradikal aktivite değerleri 0,592 (Galaxy Gala) ile 0,802 (Scarlet Spur) arasında tespit edilmiştir. Fe+2 ile şelat yapma aktivitesine ait inhibisyonun % 40,20- 55,50 arasında değiştiği en yüksek inhibisyon değerinin % 55,50 ile Scarlet Spur ve %53,18 ile Pink Lady ekstraktlarında, en düşük inhibisyon değerinin de % 40,20 ile Granny Smith ekstraktında olduğu belirlenmiştir. H2O2 giderme etkisi en yüksek % 62,54 ile Granny Smith ve % 44,67 ile Scarlet Spur ekstraktlarında görülmüştür. Elma çeşitlerinde yapılan çalışma ile toplam fenolik madde içeriğinin sırasıyla Scarlet Spur, Pink Lady, Fuji, Galaxy Gala ve Granny Smith çeşitlerinde olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak incelenen çeşitlerin Karaman ekolojik şartlarında yetiştiriciliği tavsiye edilebilir. İnsan sağlığı açısından elmanın antioksidan içeriğinin daha detaylı araştırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Sudurağı, Karaman in order to determine the phenologic and pomologic properties and antioxidant activities of certain apple varieties grafted on M9 rootstock under Karaman.ecologic conditions Dates of proliferation, bud burst, commencement of blooming, full blooming, end of blooming phases of Galaxy Gala, Scarlet Spur, Fuji, Pink Lady and Granny Smith were identified in this study. According to the findings of the study, the phases took place on these dates respectively: proliferation May 27 – April 1, bud burst April 3-9, commencement of blooming April 17-23, full blooming April 24-30, end of blooming May 2-8. Harvest dates among these varieties are between August 5 – November 7. Average fruit weights of these varieties are between 197,33 gr. (Fiji) and 191,82 gr (Pink Lady). While Pink Lady contained water soluble matters the most (16,54 %), Fuji contained the most amylum (2,72 %) among the varieties. The most fruitful one was Granny Smith (16,3 kg/tree). The others were Fuji (13,45 kg/tree) and Pink Lady (12,5 kg/tree). The antioxidant activities among the varieties were determined via three different procedures. Antiradical activity figures among the apple varieties were between 0,592 (Galaxy Gala) and 0,802 (Scarlet Spur).Inhibition levels of chelate activity with Fe +2 vary between 40,20 - 55,50 % and Scarlet Spur and Pink Lady extracts have the highest inhibition with 55,50 % and Granny Smith extract has the lowest with level. Among the extracts showing H2O2 clearance effect, Granny Smith (62,54 %) and Scarlet Spur (44,67 %) extracts have the highest inhibition levels. In this study conducted on apple varieties, total phenolic matter containing levels are determined among Scarlet Spur, Pink Lady, Fuji, Galaxy Gala and Granny Smith respectively. As a conclusion, these varieties are recommended to be cultivated under the ecologic conditions of Karaman. Antioxidant levels of these apple varieties Scarlet Spur, Pink Lady, Fuji, Galaxy Gala and Granny Smith should be studied further.