Savunma sektöründe radyo frekanslı tanıma (RFID) sistemlerinin uygulanması
Radio frequency identification (RFID) systems implementation on defence industry
  1. Tez No: 380943
  2. Yazar: GÖKHAN ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAL ÖZŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Radyo frekanslı tanıma (RFID), radyo frekansları aracılığıyla alıcı ve verici arasında doğrudan temas olmadan cisimleri tanımlamakta kullanılan bir otomatik tanıma sistemidir. İlk olarak ikinci dünya savaşında uçakların dost veya düşman olduğunu ayırt etmek (IFF) için kullanılmaya başlanan RFID uygulamaları, günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte pek çok uygulamada kullanılmaya başlanmıştır. Amerikan Savunma Bakanlığı 2004 yılında FISC üssünde pilot proje başlatmış ve bunun sonucunda tüm tedarikçilerine RFID kullanılmasını zorunluluk haline getirmiştir. Bu tez çalışmasında; RFID sistem bileşenleri, haberleşme altyapısı gibi teknik özellikleri ve uygulama alanları incelenmiş olup örnek bir üs için RFID Envanter Yönetimi uygulaması yapılmıştır. Sistem bileşenleri olarak 125 kHz düşük frekans aralığında çalışan Phidget RFID okuyucu ve pasif etiketler kullanılmıştır. Yazılım kısmında ise VB.NET programlama dili ve Visual Basic 2010 programı kullanılmıştır. RFID Envanter Yönetimi uygulamasında, malzemelerin envantere kaydedilmesi süreci gerçekleştirilmiştir. Otomatik tanıma sistemi sayesinde kullanıcı hataları önlenmiştir. Ayrıca RFID sisteminin envanter yönetiminde kullanılması malzeme kayıt, depolama, gönderme gibi tedarik zinciri süreçlerini daha da hızlandırmıştır.
Özet (Çeviri)
Radio frequency identification (RFID) is an auto-id system, which identify objects via radio frequencies without any contact between transmitter and receiver. RFID applications started to use in the second world war for the first time to identify aircrafts' friend or foe (IFF), nowadays it has been using in many applications with developing technology. DOD started a pilot RFID project at FISC base in 2004. As a result of this project, DOD forced all the suppliers to use RFID technology. In this thesis study; RFID system components, communication infrastructures is examined such as technical specifications and finalize sample RFID Inventory Management application for a sample base. It is used 125 kHz low frequency working range Phidget reader and passive tags as system components. VB.NET programming language and Visual Basic 2010 software are used to create RFID inventory management application. In the RFID Inventory Management application, inventory process of materials recording is carried out. Through of auto-id, user's mistakes have been prevented. In addition, the usage of RFID in the inventory system has accelerated supply chain such as recording, storage and shipping process.