Kentsel dönüşüm projelerinde fiziksel değişimin coğrafi bilgi sistemi (CBS) yoluyla araştırılması
The research of physical changes in urban regeneration projects with geographic information system (GIS)
- Tez No: 380955
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN SAVAŞ DURDURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Hızlı nüfus artışı, kentsel mekanların herhangi bir kontrol mekanizması olmadan büyümesi, çarpık kentleşme ve birçok çevresel sorunun yaşanmasına neden olmuştur. Dolayısıyla kentlerde oluşan olumsuzlukların; sosyal, ekonomik ve fiziksel olarak iyileştirilmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Kentsel çöküntü alanlarında yoğunlaşan sorunların eşgüdümlü bir biçimde çözümleyebilmek için de kentsel dönüşüm olgusu ortaya çıkmıştır. Kentsel sorunların giderilmesinde önemli bir araç olan kentsel dönüşüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çokça tartışılmakta olup, bu konuda izlenen ve uygulanan birbirinden farklı birçok politika ve yöntemler bulunmaktadır. Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yapılan analiz ve planlama çalışmalarında Coğrafi Bilgi Sistemlerinin etkili bir yöntem olacağı aşikârdır. Çalışmada, kentsel dönüşümle birlikte ortaya çıkan mekana dayalı fiziksel değişimlerin Coğrafi Bilgi Sistemiyle ne derece faydalı olduğu özellikle arazi yönetiminde de değinildiği gibi kent topraklarında mevcut durumun tespiti, fiziksel değişimin izlenmesi ve kentsel alanların yeniden düzenlenmesi ve reviz-yonunda yapılacak olan mekansal analizlerle Coğrafi Bilgi sisteminin kullanılabilirliliği araştırılmıştır. Tezde, Coğrafi Bilgi Sistemi'nden yararlanarak oluşturulan tematik bazlı katmanlar kullanılarak, karar vericilere, doğru kararlar alınmasında yol gösterici olunabileceği, kentsel alanlarda daha sağlıklı dönü-şümler yapılabileceği düşüncesi savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Rapid population growth in our living space is spread by the city's social, economic and physical im-provement and urban renewal is needed. Urban regeneration which in solving urban problems is an im-portant tool of there are a lot of policies and procedures in this regard different from each other, in our country as well as around the world and have been widely discussed, monitored and implemented. Infor-mation technology, Geographic Information System through which pad to use in urban areas will allow you to undoubtedly more accurate conversion. Created by making use of Geographic Information Sys-tems obtained with using thematic-based base maps, decision-makers can be taking the lead in making the right decisions. The study covers Altınhamle Urban Regeneration Project that situated in the province of Konya Meram district. For the city it has valuable situated, but unhealthy physical and socio-economic structures that have remained under pressure in the work area, using Geographic Information Systems to determine the physical condition of an urban renewal project, study was conducted