Hümik asit ve çinko uygulamalarının ıspanakta bitki gelişimi ve besin elementi içeriklerine etkileri
The effects on nutrient content and spinach plant development of humic acid and zinc applications
- Tez No: 380954
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA PAKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, farklı dozlarda hümik asit uygulamalarının Matador ıspanak çeşidinde çinko alınımına ve fide gelişimine etkilerini ortaya koymak amacıyla Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Araştırma Seraları ve laboratuarlarında 2013 yılında yürütülmüştür. Araştırma tesadüf parselleri deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Denemede hümik asidin 0, 500 ve 1000 ppm olmak üzere üç dozu kullanılmıştır. Çinko dozlarımız ise 0, 5, 50 ve 500 ppm'dir. Araştırmada bitki boyu (cm), bitki yaş ağırlığı (g), kök yaş ağırlığı (g), yaprak sayısı (adet), sap uzunluğu (cm), suda çözünür kuru madde (%), yaprak alanı (cm2) ve bitkinin kök ve yapraktaki P, K, S, Cu, Fe, Mn, Mg ve Zn içerikleri saptanmıştır. Sonuç olarak bitki boyu, bitki yaş ağırlığı, kök yaş ağırlığı, sap uzunluğu ve yaprak alanı uygulamalara göre farklılık göstermemiştir. Yaprak sayısına hümik asit etkili olmamış, 5 ppm Zn uygulaması ile en fazla yaprak sayısı elde edilmiştir. SÇKM'ye Zn etkili olmamış, 1000 ppm hümik asit uygulanan bitkilerinde SÇKM en fazla çıkmıştır. Zn'nin 500 ppm dozu ile yapraklardaki Zn miktarı artmıştır. Zn ve hümik asit uygulamasıyla yapraklardaki Cu, Fe, Mn ve Mg miktarı artmamıştır. 500 ppm hümik asit uygulamasıyla yapraktaki P miktarı artmıştır. 500 ppm hümik asit ve 500 ppm Zn uygulamalarıyla yapraklardaki S miktarı artmıştır. Kökteki Zn miktarı 500 ppm Zn uygulaması ve 500 ppm hümik asit uygulaması ile artmıştır. Uygulamalar Cu, Mg ve P miktarlarına etki etmemiştir. miktarları 50 ppm Zn uygulaması ile artmıştır. 500 ppm Zn uygulaması ve 500 ppm hümik asit uygulaması kökteki S miktarını artırmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, different humic acid applications on zinc uptake and seedling development of spinach were researhed at greenhouse of Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, University of Selçuk in 2013. Matador cultivar was used in this study. Experiment was planned as randomized block design with four replications. Humic acid and zinc doses were 0 (control), 500 and 1000 ppm, and 0 (control), 5, 50 and 500 ppm, respectively. Plant height, plant fresh weight, root fresh weight, leaf number, stem length, soluble solid content (SSC), leaf area, and Zn, Cu, Fe, Ni, Mn, Pb, P, S and Mg contents in both root and leaves were determined. Results showed both applications had no significant effect on plant height, plant fresh weight, root fresh weight, stem length and leaf area. Humic acid had no significant effect on leaf number and 5 ppm Zn application resulted the highest leaf number. Zn application had also no effect on SSC and the highest SSC was obtained from zero humic acid application of control. Zn increased in leaf by 500 ppm Zn dose. Zn and humic acid application resulted increase of Cu, Fe, Mn and Mg in leaves. P increased in leaf by 500 ppm humic acid application. S level in leaf increased by 500 ppm humic acid and Zn applications. Zn level of root increased by both 500 ppm Zn and humic acid applications. Cu, Mg and P were affected by both those two applications. Mn increased by 50 ppm Zn application. S level of root increased by 500 ppm Zn ve 500 ppm humic acid applications.