Gama-orizanol içeren ham pirinç kepek yağının bazı bitkisel yağların oksidasyon stabilitesi ve yağ asidi kompozisyonu üzerine etkisi
The effect of crude rice bran oil containing gamma-oryzanol on oxidation stability and fatty acid composition of some vegetable oils
  1. Tez No: 380963
  2. Yazar: MUHAMMET ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada ayçiçek, kanola ve mısırözü yağlarına antioksidatif doğal bir bileşen olan gama orizanol içeren ham pirinç kepek yağı eklenmiştir ve 90 gün boyunca oda sıcaklığında depolama işlemi yapılmıştır. Depolama sürecinde yağ örneklerinin oksidasyon stabilitesi, yağ asidi komposizyonu ve bazı kalite kriterleri incelenmiştir. Araştırmada kullanılan pirinç kepeği, üretim yerinden pirinç kabuk soyma işleminin hemen ardından temin edilmiştir. Pirinç kepeği daha sonra 110 0C'de 10 dakika boyunca etüvde lipaz enzimi inaktivasyonunu sağlamak amacıyla stabilize edilmiştir. Ham pirinç kepeği yağı eldesi için soğuk ekstraksiyon yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen ham pirinç kepek yağına, rafine edilmiş ayçiçek, kanola ve mısırözü yağlarına % 0 (kontrol), % 1, % 2 ve % 5 oranlarında eklenmiştir. Depolama süresi boyunca 1., 15., 30., 50., ve 90., günlerde laboratuvar analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, crude rice bran oil a natural antioxidative component gamma-oryzanol was added on the oils of sunflower, canola and corn germ and, these samples were stored for 90 days at room temperature. During the storage period, oxidation stability, fatty acid composition and some of the quality characteristics of the oil samples were investigated. Rice bran was provided from production ground just after rice milling process. Rice bran was stabilized to inactivate of lipase enzyme for 10 minutes at 110 0C in incubator. Cold extraction method was used to obtain crude rice bran oil. Addition ratios of the crude rice bran oil on the refined sunflower, canola and corn germ oil was 0 % (control), 1 %, 2 % and 5 %. Laboratory analyses were made on the 1st, 15th, 30th, 50th and 90th days, during the storage period.