Rekabet avantajı sağlamada bir araç olarak kümelenme: Konya yazılım ve ARGE firmaları üzerine bir alan araştırması
Clustering as a tool in providing competitive advantage: A field study on software and R&D companies in Konya
- Tez No: 380969
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Genel anlamda üstünlük sağlama yarışı olarak tanımlayabileceğimiz rekabet kavramı ekonomik anlamda, ekonomik varlıkların ekonomik parametreler temelinde sürdürdükleri yarıştır. Ekonomik rekabette rakiplerine üstünlük sağlayarak rekabet avantajı elde etmek için kullanılacak araçlardan biri de kümelenmedir. Kümelenme aynı iş kolunda faaliyet gösteren ekonomik varlıkların coğrafi olarak yoğunlaşmaları ve yerel iş birliği içerisinde küresel rekabetin bir parçası olmayı sürdürmeleridir. Ekonomik varlığın, ekonomik yarıştaki rolünü; faaliyet gösterdiği alanla ilişkili olarak sektörel bir kümenin ya da buna bağlı bölgesel bir kümenin ve hatta bütün kümelerin tek çatı altında toplandığı küme birliklerinin bir aktörü olarak sürdürmesi, rekabet avantajı elde etmede mühim faydalar ve fırsatlar sunacaktır. Bu çalışmada Konya ilinde yazılım ve Ar-Ge firmalarının küme yapısına uyup uymadığı araştırılmış ve elde edilen sonuçlar paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Competition is the contest of being superiority. From the economic angle of view, it can be defined as the contest between actors of the economy based on economic parameters. One of the tools than can be used for economic superiority among the economic actors is clustering. Clustering is to maintain being a part of the global competition of economic actors in parallel fields by building domestic collaborations and geographic concentrations. As economic actors become members of sectoral, regional or united clusters; they obtain competitive advantage dramatically.