Haşhaş kabuğunun sitrik asit ile modifiye edilerek, yeni adsorban hazırlanması ve sulu çözeltilerden Cr(VI) iyonunun üzaklaştırılması
Preparing new adsorbent material from hashees shell by modifying with citric acid and removal of Cr(VI) from aqueous solutions
  1. Tez No: 380970
  2. Yazar: SEFER ŞEFİK İMDAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Gün geçtikçe artan dünya nüfusuna bağlı olarak, kullanabilir temiz su kaynaklarının azalması gelecek nesiller için oldukça büyük bir problem olarak görülmektedir. Gelişen endüstriyel faaliyetlerle birlikte dünya üzerindeki kirli sular artmaktadır. Adsorpsiyon atık sulardan ağır metallerin giderilmesinde yaygın olarak kullanılan metotlardan birisidir. Çalışmamızda ülkemizde yetiştirilen zirai bir ürün olan haşhaş (Papaver somniferum) kabuğunun, temizlenip öğütüldükten sonra sitrik asit ile modifiye edilip, toksik bir ağır metal olan Cr(VI) iyonunun sulu çözeltilerden uzaklaştırılmasını amaçlanmaktadır. Adosrban olarak kullanılacak bu materyaller çevre kirliliğinin önlenmesinde önemli fayda sağlayacaktır. Yapılacak çalışma herhangi bir ticari değeri olmayan tarımsal yan ürünler değerlendirilmesi ve bu tarımsal yan ürünlerden elde edilen adsorban maddelerle insan sağlığı açısından oldukça tehlikeli, kanserojen, Cr(VI) iyonunun sulu çözeltilerinden uzaklaştırılması amaçlanmaktadır. Deneysel çalışmalarda, haşhaş kabuğunun sitrik asit ile modifikasyonu sonucu elde edilen adsorban için optimum temas süresi, pH, başlangıç Cr(VI) derişimi, ve adsorban miktarının değerleri tespit edilmiş, denge adsorpsiyon izoterm eğrileri Freundlich ve Langmuir adsorpsiyon izotermleri kullanılarak çizilmiştir. Cr(VI) iyonun çözeltideki miktarı UV-visible spektrofotometre kullanılarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the growing population, clean water sources are decreasing day by day so this problem is seen as one of the most important environmental and global problems of the future. One of the negative aspects of industry development is water pollution and the most used method for treatment heavy metals from waste water is adsorption. Our aim in this study, to modify the hasheesh (Papaver Somniferum) shell with citric acid which is an agricultural product grown in our country. After cleaning and grinding of hasheesh shell toxic heavy metal; Cr(VI) ions from aqueous solutions were removed. These materials which are going to be used as adsobants will give important advantages to prevent environmental pollution. In this study, we aimed to evaluate some agricultural byproducts which have no commercial value and to remove Cr(VI) ions from aqueous solutions that are carcinogenic and dangerous for human being health. In experimental studies we tried to investigate optimum contact time, pH, initial concentration and adsorban amount values for the adsorbent which was obtained by modified hasheesh shell with citric acid. Equilibrium adsorption isotherms were drawn by using Freundlich and Langmuir adsorption isotherms. The Cr(VI) ion concentration was determined by UV- visible spectrophotometer.