Doğal mineral (Şabazit) kullanılarak adsorpsiyon yöntemi ile sudan krom (VI) ve nikel giderimi
Removal chrome (VI) and nickel in water with adsorbtion method by using natural mineral (Chabazite)
  1. Tez No: 380974
  2. Yazar: HAMZA AYSAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DÜNYAMİN GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, doğal bir materyal olan“ Şabazit ”mineralinin, sulu çözeltilerden Nikel (II) ve Krom (VI) toksik ağır metal iyonlarını adsorplama kabiliyeti karakterize edilmiştir.Krom (VI) ve. Nikel (II) giderimi üzerine adsorban miktarı, pH, sıcaklık ,temas süresi ve giriş konsantrasyonunun etkisi incelenmiş ve optimum değerler elde edilmiştir. Deneysel sonuçlar Langmuir, Freundlich ve Temkin izoterm modelleri uygulanarak değerlendirilmiştir. Elde edilen verilere göre her iki metal iyonunun adsorpsiyonu en iyi Freundlich izotermlerine uygunluk göstermiştir. Elde edilen sonuçlara göre en iyi giderim Cr (VI) iyonu için; 20 g/L adsorban dozunda, 200 rpm karıştırma hızında, pH 3'de, 100 mg/L giriş konsantrasyonunda ve 120 dakika denge süresinde % 79 giderim verimi elde edilmiştir. Nikel (II) iyonu için; 1,5 g/L adsorban dozunda, 200 rpm karıştırma hızında, pH 8'de, 100 mg/L giriş konsantrasyonunda ve 90 dakika denge suresinde % 75 giderim verimi elde edilmiştir. Her iki metal iyonu için ΔG0, ΔH0 ve ΔS0 gibi termodinamik parametreler de değerlendirilmiş, adsorpsiyon kendiliğinden gerçekleşmektedir. Ayrıca adsorpsiyon kinetiğine bakılmış ve Pseudo ikinci derece kinetik modele uyduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmanın ortaya koyduğu sonuçlar doğrultusunda şabazit mineralinin sulu çözeltilerden ağır metal gideriminde adsorplama kabiliyetinin oldukça yüksek olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the adsorption of Nickel and Chrome (VI) toxic heavy metal ions from aqueous solution capability of chabazite mineral characterized. The effect of amount of adsorbent dose, mixing rate, pH, reaction time, temperature and concentration of input on Nickel and Chrome ions on removal of Nickel and Chrome was investigated and obtained optimum values. The potential adsorption of nickel and chrome ion was evaluated by applying Langmuir, Freundlich and Temkin isotherms to experimental results. According to obtained the data, the adsorption of both metal ions showed the best compliance with the Freundlich isotherm According to the results the best removal for Chrome ions has been obtained: in the amount of 20g/L of adsorbent dose, agitation rate of 200 rpm, the pH at 3, 100 mg / L input concentration and reaction time 120 minutes and removal efficiency has been reached % 79. For Nickel ion, in the amount of 15 g/L of adsorbent dose, agitation rate of 250 rpm, the pH at 8, 100 mg / L input concentration and contact time 90 minutes % 75 removal efficiency has been reached. For the two metal ions, thermodynamic parameters such as ΔG0, ΔH0, ΔS0 have been also evaluated and they have been found to be adsorbsion spontaneous. In addition, the adsorption kinetics has been evaluated and found to comply with the pseudo second-order kinetic model. According to the results of this study chabazite mineral for removal of heavy metals from aqueous solutions can be said to have very high adsorption ability.