Asitle aktiflenmiş ve ağır metal katyonlarıyla değiştirilmiş şabazit zeolitinin adsorpsiyon, termal ve yapısal özellikleri
Structural and thermal characterization of acid activated and Ag-, Cu-, and Fe- exchanged chabazite zeolite
  1. Tez No: 405978
  2. Yazar: MEHMET ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM SAKIZCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, Ankara-Bala yöresinden elde edilen doğal şabazit minerali ile 1 M ağır metal nitrat çözeltileri ile işleme tabi tutulmuş modifiye formlarının (DSAB, CuSAB, FeSAB ve AgSAB) ve 0.1, 0.5, 1, 2 ve 3 M HCl asit çözeltileri ile aktiflenmiş formlarının (01HSAB, 05HSAB, 1HSAB, 2HSAB ve 3HSAB) yapısal, ısıl ve adsorpsiyon özellikleri incelenmiştir. Zeolit numuneleri x-ışını floresans spektroskopisi (XRF), x-ışını kırınımı (XRD), enerji dağılım spektrometresi ilaveli taramalı elektron mikroskobu (SEM/EDS), termogravimetrik/diferansiyel termal analiz (TGA/DTA) ve N2 adsorpsiyonu yöntemleri kullanılarak karakterize edilmiştir. Kantitatif XRD analizi sonucunda, doğal şabazit numunesinin ana mineral olarak şabazit ve buna ek olarak klinoptilolit ve erionit içerdiği belirlenmiştir. Şabazit numunelerinin 0 C ve 25 C'deki CH4 (metan) adsorpsiyonu izotermleri 100 kPa basınçlara kadar volumetrik cihaz kullanılarak elde edilmiştir. Şabazit zeolitlerinin CH4' e karşı olan ilgisinin ve adsorpsiyon kapasitesinin esas olarak değişebilir katyonların türüne bağlı olduğu ve 100 kPa basınçlara kadar 25 °C'deki adsorplama kapasitelerinin AgSAB > DSAB > CuSAB > 01HSAB > FeSAB > 05HSAB > 1HSAB > 2HSAB > 3HSAB sırasında azaldığı belirlenmiştir. 0 °C ve 100 kPa basınçlara kadar olan metan adsorpsiyonu ise AgSAB > CuSAB > DSAB > 01HSAB > 05HSAB > FeSAB >1HSAB > 2HSAB > 3HSAB sırasında azalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the structural, thermal and adsorption properties of natural zeolite from Ankara-Bala region and those of forms treated with exchanged with 1 M heavy metal nitrate solutions (DSAB, CuSAB, FeSAB and AgSAB) and 0.1, 0.5, 1, 2, 3 M HCl solutions (01HSAB, 05HSAB, 1HSAB, 2HSAB and 3HSAB) was investigated. Zeolite samples were characterized by X-ray fluorescence (XRF), X-ray diffraction (XRD), scanning electron microscopy coupled with energy dispersion spectroscopy (SEM/EDS), thermogravimetric/differential thermal analysis (TGA/DTA) and nitrogen adsorption methods. Quantitative XRD analysis showed that the major component of the natural zeolite were chabazite and together with minor amounts of clinoptilolite and erionite. Adsorption isotherms of CH4 (methane) by zeolite samples were obtained using volumetric apparatus at 0 oC and 25 oC up to 100 kPa. It was found out that the adsorption capacity and the affinity of CH4 with chabazite zeolites depended mainly on the type of exchanged cations and decreased as AgSAB > DSAB > CuSAB > 01HSAB > FeSAB > 05HSAB > 1HSAB > 2HSAB > 3HSAB for 25 °C up to 100 kPa. The uptake of methane decreased as AgSAB > CuSAB > DSAB > 01HSAB > 05HSAB > FeSAB >1HSAB > 2HSAB > 3HSAB for 0 °C up to 100 kPa.