Bazı polisilanların fotoiletkenlerinin incelenmesi
- Tez No: 38098
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMİL ŞENVAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu çalışmada bazı polisilanların fotoiletkenlikleri xerografik yöntem kullanılarak araştırılmıştır. Araştırılan polisilanlar arasında polimetilfenilsilan, polibifenilmetilsilan ve bu homopolimerierin monomer birimlerinden oluşan kopolimerier ile homopolimerlerin küçük molekül ağırlıklı organik maddelerle dope edilmiş karışımları yeralmaktadır. Polibifenilmetilsilanda yük taşıyıcı generasyonu polimetilfenilsilana oranla daha verimli olarak gerçekleşmektedir ( F = l.l^VAn = 0.028, aym koşullarda PMPSixdan 3-3.5 kat daha yüksek). Değişik dalgaboyunda ışık kullanılarak yapılan aydınlatmalarda düşük dalgaboylu ışıkla (254 nm) yüksek dalgaboylu ışığa (339 nm) oranla daha yüksek yük taşıyıcı kuvantum verimi sonuçlan alınmıştır. Polimetilfenilsilanın fotoiletkenliği yüksek elektron ilgisine sahip küçük molekül ağırlıklı organik bileşiklerin katılmasıyla artarak kloranil durumunda F= 1.108 V/ın de $ - 0.017 değerine ulaşmıştır. Polibifenilmetilsilan durumunda kuvantum verimini 2-2.5 kat artıran kloranil dışında aditiflerin yük taşıyıcı generasyonunu etkilemedikleri görülmüştür. Kopolimerlerde yük taşıyıcı kuvantum verimi kopolimerdeki bifenil miktarının artışıyla artmaktadır. Polimetilfenilsilamn kloranille olan kanşımlarında görünür ışıkla da yük taışıyıcıları oluşturulmaktadır. Anahtar sözcükler Polisilan, polibifenilmetilsilan, fotoiletkenlik
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY In this study, the photoconductivity of several polysilanes was examinated with the aid of the xerographic method. The following polymers were studied: poly(methylphenylsilylene) (PMPSi), poly(biphenylmethylsilylene) (PBMSi), mixtures of polysilanes with low molecular weight organic additives and copolymeres containing methylphenylsilylene and biphenyl- methylsilylene units. In the case of poly(biphenylmethylsilylene) the charge carrier generation is much more effective than in the case of poly(methylphenylsilylene).(at F = 1.108 V/m,