Pricing and risk minimizing hedging strategies for multiple life unit linked insurance policies using constant proportion portfolio insurance approach
Çoklu-hayat birim bağlantılı sigorta poliçeleri için sabit oranlı portföy sigortası yöntemi kullanılarak fiyatlama ve risk minimizasyonu
  1. Tez No: 380986
  2. Yazar: VAFA JAFAROVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER LÜTFİ GEBİZLİOĞLU, PROF. DR. GERHARD WİEHELM WEBER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Aktüerya Bilimleri, Sigortacılık, Actuarial Sciences, Insurance
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Birim Bağlantılı Hayat Sigortası anlaşmalarında sigorta hasar ödemeleri spesifik bir ürünün fiyatına bağlı olmaktadır. Klasik hayat sigortası ürünlerinin aksine bu ürünlerde hasar gerçekleştiği durumda ödenecek tutar sigorta kontratı yapıldığı aşamada belli olmamaktadır. Bu sebepten dolayıdır ki, hem hasar ödemeleri hem de sigorta şirketinin yükümlülükleri belirsizlik teşkil etmektedir. Bu durumda en başlıca amaç gelecekte oluşabilecek hasar ödemelerini, başka bir deyişle sigorta ödemeleli için bugünkü yükümlülükleri doğru belirleyebilmek ve bu yükümlülükler için uygun yatırım ve riskten korunma (hedge) kavramı geliştirmekdir. Tezde, hem finansal piyasalardaki hem de sigorta portföyündeki bireylerden doğacak olan belirsizliği kapsayacak bir modelleme yapılmıştır. Onlara dair riskler Finansal ve Sigorta portföyleri arasında stokastik bağımsızlık düşünülerek onları ortak olasılık uzayında modellenmiştir. Sigorta portföyü için poliçelerin birbiri arasında bağımsız olduğunu ama poliçeye bağlı yaşamların kendi aralarında bağımlı olduğu gerçeği dikkate alınmıştır. Bu bağımlızlık için Pseudo-Gompertz dağılımı kullanılmıştır. Bağımlılık iki durum için incelenmiştir:“Birlikle Sağ Kalım”ve“Son Sağ Kalım”. Finansal piyasalardan doğan belirsizliği modellemek için Sıçramalı Difüzyonlu Sabit Oranlı Portföy Sigortası yöntemi kullanılmış ve optimal ağırlıklar belirlenmiştir. Ağırlıkların belirlenmesi için Ortanca-Varians hedge yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
A unit-linked life insurance policy (ULIP) is an agreement between an insurer and an insured that the insurance benefits or the obligations of the insurance company depend on the price of some specified stocks. As opposed to the classical life insurance, the payments to be paid at the occurrence of risk or at the end of the period of a unit linked life insurance contract can not be known at the time the policy is sold. Therefore, the benefits are random and unknown in advance, and based on this the obligations of the insurance company are also random. The main purpose in such a situation is to correctly define obligations of the insurance company, based on these obligations to define the proper hedging approach. In this thesis, we consider a model which takes into consideration the uncertainty of financial market and portfolio of insured individuals at the same time. It is assumed that financial and the insurance portfolios are stochastically independent and considered to be combined in a common product probability space. For the insurance portfolio under concern, we assume that polices are independent, but lifetimes of insureds in each policy are dependent. For the dependency between the lifetimes of insureds, as most appropriate Pseudo-Gompertz distribution is used in the thesis. We investigate two cases for multiple life policies, joint life status and last-survival status. Appropriate obligation equations for both cases are derived and by the Constant Proportion Portfolio Insurance (CPPI) approach optimal portfolio weights are defined. For the solution of optimization problem, mean-variance hedging strategy is used as one of the mostly applied hedging approaches in such situations. The thesis ends with a conclusion and an outlook to future studies.