Software implementations of QoS scheduling algorithms for high speed networks
Yüksek hızlı ağlar için ağ iletişimi hizmet kalitesi çizelgeleyici algoritmalarının yazılımsal gerçeklenmesi
- Tez No: 380987
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAN ECE SCHMİDT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2015
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 113
Özet
Modern bilgisayar ağlarına hakim multimedya trafikler için uçtan uca servis kalitesi (QoS) desteği, ağ yönlendiricilerinde çizelgeleyicilerin gerçeklenmesi ve trafik şekillendiricilerin uygulanmasıyla sağlanır. Bu amaçla, ağ bileşenlerinin gerçek şekilde modellenmesi ve simule edilmesi ağ performanslarının değerlendirilmesi için gereklidir. Bu tezin ilk katkısı QueST C++ simulatörünün tasarımı ve gerçeklenmesidir. QueST trafik akışlarını, şekillendiricilerini ve çizelgeleyicilerini detaylı modelleyen modüler kesin bir simulatördür. QueST simulatöründeki trafik üreticileri ve çizelgeleyicileri ilgili analitik modellerle kıyaslanarak doğrulanmıştır. Yönlendiricilerde bulunan servis kalitesi çizelgeleyicileri onlarca Gbps hızında işlem yapması gereken veri düzlemi bileşenleridir. Bu yüzden, akış sayısı ile birlikte artan çizelgeleyici karmaşıklığı önemli bir problemdir. Bu problem trafik birleştirme yöntemi ile akış sayısını azaltarak bastırılabilir. Bu tezin ikinci katkısı daha önceden geliştirilen pencere tabanlı adil birleşticinin (WBFA) özellikleri ve faydalarının yanısıra optimum parametre seçimlerini araştırmak için büyük sayıda durum çalışmaları altında QueST simülatöründe değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
The end to end Quality of Service (QoS) support for the dominating multimedia traffic in the contemporary computer networks is achieved by implementing schedulers in the routers and deploying traffic shapers. To this end, realistic modeling and simulation of these components is essential for network performance evaluation. The first contribution of this thesis is the design and implementation of a C++ simulator QueST (Quality of Service simulaTor) for this task. QueST is a modular cycle accurate simulator with a detailed modeling of the traffic flows, shapers and schedulers. The traffic generators and the schedulers of QueST are verified by comparison to the respective analytical models. The QoS schedulers are data plane components in routers which have to operate at 10s of Gbps rates. Hence, the increasing scheduling complexity with the number of flows is an important problem. This problem can be alleviated by reducing the number of flows by traffic aggregation. The second contribution of this thesis is the evaluation of previously developed Window Based Fair Aggregator (WBFA) in QueST under a large number of case studies to investigate its features and benefits as well as optimal parameter selection.