Performance of a non-linear adaptive beamformer algorithm for signal-of-interest extraction
Hedef sinyal çıkarımı için doğrusal olmayan uyarlamalı bir hüzme şekillendirme algoritmasının performansı
  1. Tez No: 380992
  2. Yazar: ÖZKAN OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ENGİN TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, Uyarlamalı İzdüşüm Alt Eğim Metodu [1] (APSM) adlı doğrusal olmayan uyarlamalı bir hüzme şekillendirme tekniği değerlendirilmiştir. Bu yöntemde Üretken Çekirdek Hilbert Uzayındaki dışbükey kümelere izdüşümler kullanılır. Bu metodun temel avantajı hedef sinyal sayısal kiplenmiş ve anten sayısı karıştırıcı sinyal sayısından daha az ise gözlemlenmektedir. Bu doğrusal olmayan hüzme şekillendirme tekniğinin başarımı, en küçük değişinti bozulmasız cevap hüzme [2] (MVDR) şekillendirici, gürbüz Capon hüzme şekillendirici [3] (RCB), ortak değişken matris yeniden yapılandırma [4] (CMR) hüzme şekillendirici, yinelemeli en düşük kare [5] (RLS) Capon hüzme şekillendirici gibi bilinen hüzme şekillendirici algoritmaların başarımları ile karşılaştırılmıştır. Doğrusal olmayan ve klasik hüzme şekillendirici metotları arasındaki boşluğu doldurmak amacıyla yeni bir hüzme şekillendirici önerilmiştir. Bu yeni hüzme şekillendiricinin, APSM metodunda olduğu gibi, karıştırıcı sinyal sayısının anten sayısından yüksek olduğu durumda, bilinen metotlardan daha iyi işlediği gösterildi. Ancak, bu metodun işlem karmaşıklığı APSM' nin hatırı sayılır biçimde altındadır. Hüzme şekillendirici metotları avantaj ve dezavantajlarının açık biçimde belirtilmesi için farklı senaryolarda karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis a non-linear adaptive beamforming technique, Adaptive Projections Subgradient Method [1] (APSM) is considered. This method uses projections over convex sets in Reproducing Kernel Hilbert Space. Main advantage of this method is observed if the signal-of-interest is due to digital modulation and when there are more jammers than the number of antennas. The performance of this non-linear beamforming technique is compared with well-known methods including Minimum Variance Distortionless Response [2] (MVDR) Beamformer, Robust Capon Beamformer [3] (RCB), Covariance Matrix Reconstruction [4] (CMR) Beamformer and Recursive Least Squares [5] (RLS) Capon Beamformer. A new beamformer is proposed in order to fill the gap between the non-linear and classical beamformer methods. It is shown that this new beamformer performs better than well-known methods when the number of jammers are larger than the number of antennas like APSM. However, the computational complexity of this method is significantly lower than APSM. The beamformer methods are compared in a variety of scenario in order to outline the advantages and disadvantages clearly.