Stochastic dynamic programming based resource allocation for multi target tracking for electronically steered antenna radar
Elektronik taramalı radarlarda çoklu hedef takibi için stokastik dinamik programlama tabanlı kaynak paylaşımı
  1. Tez No: 380991
  2. Yazar: ÇAĞLAR UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜBECCEL DEMİREKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, sensör yönetim kavramı tanıtılmış ve çoklu hedef takip etmek için stokastik dinamik programlama tabanlı kaynak paylaşım yaklaşımı önerilmiştir. Bu yaklaşımın temeli, durum uzay boyutunu azaltmak için Lagrange rahatlatması kullanılmasıdır. Bu yaklaşım ile geniş ölçekli stokastik kontrol problemini en iyi şekilde çözmek için birleşik Markov modeli kullanmak yerine, bütün problem parçalarına ayrılmıştır. Bu çalışmanın amacı çoklu hedef durumunda iz kalitelerini sürdürmek için radar kaynaklarını en iyi şekilde uyarlayarak ayırmaktır. Çalışma elektronik taramalı radarlar içindir. Kaynak paylaşımı arama huzmeleri dışarıda tutularak sadece hedef takibi için yapılmıştır. Uyarlamalı hedef takibi Kalman filtresi ile gerçekleştirilmiştir. Problem her biri bir ize atanmış, kontrol edilen Markov zincirleri ile modellenmiştir. Zaman ölçüsü mikro yönetim ve makro yönetim adında iki seviyeye bölünmüştür. Tez boyunca makro yönetimi ile ilgilenilmiştir. Makro yönetim kısmı, verilen hedef fonksiyonu ve kaynak kısıtları altında en uygun strateji oluşturmayı hedeflemektedir. Kullanılan metot [32] deki gibi kısıtlı stokastik dinamik programlamadır. Bu tezde, beş farklı senaryo oluşturulmuş ve ilgili algoritmalar simülasyon sonuçları ile doğrulanmıştır. Algoritmaların performansları da karşılaştırılmıştır. Algoritmaların performansları ortalama güncelleme kararı ve ortalama hedef düşme sayıları ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the concept of sensor management is introduced and stochastic dynamic programming based resource allocation approach is proposed to track multiple targets. The core of this approach is to use Lagrange relaxation for decreasing the state space dimension. By this approximation, the overall problem is separated into components instead of using joint Markov model to optimize large scale stochastic control problem. The aim of this study is to adaptively allocate radar resources in an optimal way in order to maintain track qualities for multi-target case. The radar is electronically steered antenna radar. Resource allocation is done only for tracking excluding the search beams. Adaptive target tracking is performed by Kalman filter. Problem is modeled as a set of controlled Markov chains each dedicated to one track. Time scale is divided into two levels that are called as micro management and macro management. During the thesis, we deal with macro management part that aims to construct a policy which is optimal for a given objective function under the resource constraints. Stochastic dynamic programming with constraints in the sense of [32] is the method used. In this thesis, five different scenarios are constructed and corresponding algorithms are confirmed by simulation results. The performances of the algorithms are also compared. Their performances are analyzed on the average number of update decision and average number of target drops in time horizon.