An analysis on Luby transform encoding-decoding algorithms and proposals for more efficient practical usage
Luby transform kodlama-çözümleme algoritmalarının analizi ve daha verimli pratik kullanımları için öneriler
- Tez No: 380996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK DİKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada, Luby Transform kodlarının kodlama ve çözümleme algoritmaları üzerine çalışılıp bu kodların performansları incelendi. Luby Transform kodlama tekniği, oransız kodların bir çeşididir. Kullanım senaryosuna bağlı olarak, sadece alışılagelmiş sabit oranlı kodları kullanmak yerine bu kodlarla birlikte LT kodlar kullanılırsa daha yüksek veri aktarım hızları elde edilebilir. Gönderilecek verinin bölütlenmesi (segmentation) ve kanal koşulları, tüm verinin aktarım hızında belirleyici etkiye sahiptir. Bu tez çalışması sırasında MATLAB aracılığıyla oluşturulan LT kod ve alışılagelmiş sabit oranlı kod benzeteçleri (simulator) ile elde edilen veri aktarımı (throughput), veri aktarım hızı ve kod çözümleme başarı oranı ile ilgili sonuçlar, alınan sinyal gücünün gürültü gücüne oranı (Signal to Noise Ratio-SNR), sembol uzunluğu, girdi (input) paketi sayısı ve paket silinme olasılıklarına göre hem LT kodlar hem de alışılageldik sabit oranlı kodlar için incelenmiştir. Ayrıca, elde edilen veri aktarım hızını etkileyen önemli bir etken olduğu için kodlama paketlerinin derece dağılımları üzerine çalışma yapılmıştır. LT kodlar ve alışılagelmiş sabit oranlı kodlar, hem bir vericiden bir alıcıya hem de bir vericiden birçok alıcıya gönderim yapılan durumlar için birbirleri ile kıyaslanmıştır. Ek olarak, farklı SNR değerleri için hata düzeltici kodların kullanımının etkisi incelenmiştir. Bu tez sırasında oluşturulan benzeteç esnek bir yapıya sahip olduğu için, birçok farklı gerçekçi senaryoya uyarlanarak hedeflenen kod çözümleme başarı oranları, veri aktarım hızları ve veri hacimleri için ilgili değişkenlerin en uygun değerlerinin bulunmasında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
We study the encoding and decoding algorithms of Luby Transform Codes and analyze the performance of these codes. Luby Transform Coding technique is one of the classes of rateless codes. Depending on the use scenario, higher data rates can be obtained by using LT codes instead of using only conventional fixed rate codes. Segmentation of data to be transmitted and channel conditions have major effects on the speed of transmission of whole data. Throughput, data rate, decoding success ratio results, which are obtained through the LT code simulator and conventional fixed rate code simulator constructed in MATLAB during this thesis work, are analyzed according to the several factors such as signal to noise ratio (SNR) of received signals, symbol length, number of input symbols, packet erasure probability for both cases with and without LT codes. In addition, different distributions of encoding symbol degrees are studied for LT codes since degree distribution is another significant factor affecting the obtained throughput. The cases with and without LT codes are compared to each other for both point-to-point and point-to-multipoint transmission cases. Furthermore, effect of using error correction codes is analyzed for different received SNR values. Since their structures are open to be modified flexibly, the simulator constructed for this thesis can be used for numerous different practical scenarios while deciding on the optimum parameters to obtain aimed decoding success ratios, data rates and throughputs.