Fusion of target density and intensity functions based on Chernoff fusion using sigma points
Sigma noktalarla yapılan Chernoff birleştirme kuralına dayalı hedef olasılık dağılım ve yoğunluk fonksiyonlarının birleştirilmesi
- Tez No: 380998
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜBECCEL DEMİREKLER, DOÇ. DR. UMUT ORGUNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Farklı kaynaklardan elde edilen hedef bilgilerindeki bilinmeyen korelasyonun ele alınması tutarlı bir iz füzyonu yapılması açısından önemli bir problemdir. Chernoff birleştirme tekniği bu tutarlılığı sağlamak adına önerilen popüler yöntemlerden biridir. Bu yöntem girdi fonksiyonlarının üstel olarak ağırlıklandırılmasına dayanmakta ve Gauss dağılımlı fonksiyonlar için analitik çözüm önermektedir. Bu tezde Gauss Karışımlı fonksiyonlar için Chernoff birleştirme yönteminin geliştirilmesi ve tutarlı ve gürbüz sonuçlar elde edilmesine yönelik çözüm önerilmektedir. Önerilen teknik Gauss karışım fonksiyonunun yaklaşık üstel değerini bulmayı gerektirir. Üstel değer bulma işlemi girdi fonksiyonlara sigma nokta yaklaştırımı uygulanması ile sağlanmaktadır. Sonuçta, Gauss karışımlı fonksiyonlar için kapalı formda bir maliyet fonksiyonu üretilmekte ve füzyon sonucu yeni bir Gauss karışımı olarak elde edilmektedir. Önerilen yöntemin etkinliği basit ve aydınlatıcı örneklerde gösterilmiştir. Bu örneklerde olasılık yoğunluk fonksiyonlarının bileştirilmesi problemi ele alınmış ve önerilen yöntem optimal çözüm ve nümerik Chernoff birleştirme çözümleri ile kıyaslanmıştır. Bu teknik, hedef izlemede güncel bir problem olan IMM süzgeci içeren füzyon mimarilerinin çıktılarının birleştirilmesi amacı ile kullanılmıştır. Diğer bir güncel problem olan PHD filtresi içeren füzyon mimarilerinin çıktılarının birleştirilmesi problemi için de aynı yöntem kullanılmıştır. Sonuçlar gerek değişik füzyon mimarileri için gerekse, olabildiği durumlarda, değişik füzyon yöntemleri için karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Handling of unknown correlation in the target information obtained from different sources is an important problem for consistent track fusion. Chernoff fusion technique is one of the popular approaches which produce conservative fusion results to bring this consistency. This method is based on exponential scaling of the input functions and it provides an analytical solution when input functions are Gaussian densities. The thesis mainly discusses the extension of the Chernoff fusion method to Gaussian Mixtures in a consistent and robust way and proposes an approximate approach for the computation of the fused output. The exponential scaling, required for Chernoff fusion, is based on a sigma-point approximation of the underlying functions. The resulting general fusion rule yields a closed form problem formulation that gives the fused function as a Gaussian mixture. Effectiveness of the fusion method is presented for simple but illustrative density fusion problems and compared to the optimal solutions and exact numerical Chernoff fusion. The technique is applied to the IMM filter used in target tracking problems. The results show the effectiveness of the method. The second application of the method is to fuse the PHD filter outputs that are Gaussian Mixture intensities. PHD filters are again used in target tracking. Different fusion architectures are investigated and their results are compared with each other. The comparison is also made with other available methods whenever they are applicable.