Digital modelling of guitar audio effects
Gitar efektlerinin dijital modellenmesi
  1. Tez No: 380999
  2. Yazar: ENGİN ZEKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA ÇİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Çoğu elektrik gitarist dijital ses efektlerini kullanmaktadır. Bu efektler elektrik gitaristlerin istedikleri tonları ve sesleri elde etmelerini sağlamaktadır. Dijital Ses Çalışma Ortamları (DAW) ve Sanal Stüdyo Teknolojileri (VST) ses efektleri yazılımlarının geliştirilmesi ve yaygınlaşmasını sağlamışlardır. Bu tezin amacı genel doğrusal gitar efektlerinden olan delay, reverb, wah-wah ve flanger efektlerinin gerçek zamanlı olarak modellenmesi ve doğrusal olmayan gitar efektlerinden distortion ve overdrive efektlerinin sistem tanımlama algoritmalarını kullanarak geliştirilmesidir. MATLAB kullanılarak efektlerin doğrulanmasının ardından, gerçek zamanlı olarak C/C++/C# yazılım dilleri kullanılarak uygulaması yapılacaktır. Genel doğrusal olmayan efektlerden olan distortion ve overdrive efektlerinin modellenmesi için şu anda uygulanan metodlardan statik modelleme ve dinamik denklem çözümleri incelenecektir. Sistem tanımlama metodları kullanan Enhanced Modelling of Guitar Distortion algoritması tasarlanacaktır. Bu algoritma sinir ağları yapısı kullanan sistem tanımlama ANFIS (Adaptive-Network-Based Fuzzy Inference System) modelini kullanacaktır. Distortion ve overdrive gitar efektlerinin de C/C++/C# yazılım dilleri kullanılarak uygulaması yapılacaktır. ANFIS yapısı bir sistem tanımlama aracı olarak Enhanced Modelling of Guitar Distortion modeli içerisinde yer almaktadır. Bu algoritma gitar sinyalini alarak ön amfi olan 12AX7 vakum tüp amfi simülasyon modelinden geçirerek temiz kanalı elde etmektedir. İstenen distortion efekt giriş çıkış sinyali ile ANFIS sistem tanımlama bloğu eğitilir. Bu eğitilme ve öğrenme sonucunda bir ANFIS yapısı elde edilmektedir. Bu ANFIS yapısı ile gelecek giriş sinyalleri de işlenebilmektedir. Temiz kanal çıkışının ANFIS yapısına giriş olarak kullanılmasıyla kirli kanal çıkışı da elde edilebilmektedir. Enhanced Modelling of Guitar Distortion algoritmasının sonuçları sistem tanımlama metodlarının distortion ve overdrive gitar efektlerinin modellenmesinde kullanılabileceğini gösterecektir. Dinleme testleri sonucunda simülasyon modellerinin başarılı olduğuna kanaat getirilecektir. Gerçek zaman sınırlandırmaları öngörülerek, gitar ses güçlendiricisi simülasyonu sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Digital audio effects are used by many electric guitar players. These effects help players to find their desired tones and sounds. Digital audio workstations (DAW) and Virtual studio technologies (VST) advance the development of guitar audio effects softwares. The aim of this thesis is to implement main linear guitar effects (delay, reverb, wah-wah, flanger) real-time and enhance the main nonlinear guitar effects (distortion, overdrive) using system identification methods. After the verification of the effect models with MATLAB, real-time implementations of these effects will be done using C/C++/C# software languages. For the modelling of main nonlinear guitar effects, distortion and overdrive, this thesis investigates current methods of static modelling and dynamic nonlinear state space solutions. After discussion of previous models, this thesis introduces a new method of distortion modelling with system identification called Enhanced Modelling of Guitar Distortion. Enhanced Modelling of Guitar Distortion algorithm will use neural network system identification method ANFIS (Adaptive-Network-Based Fuzzy Inference System). ANFIS is used as a system identification tool in Enhanced Modelling of Guitar Distortion algorithm. This algorithm takes the guitar output signal and pre-amplifies the input with 12AX7 vacuum tube amplifier simulation model to obtain clean channel. ANFIS system identification block is trained using desired distortion effect input output pair. This training and learning results into a ANFIS (Adaptive-Network-Based Fuzzy Inference System) structure that can be used for processing future inputs. Using clean channel output as an input to the ANFIS structure, lead channel output is obtained. Real-time implementations of distortion and overdrive will be done using C/C++/C# software languages. The results of the Enhanced Modelling of Guitar Distortion algorithm will show if it is applicable to model distortion and overdrive effects using system identification approach. Listening tests will be done to provide evidence that the simulation models are successful. Strict real-time constraints are going to be satisfied and the simulation of a guitar amplifier will be presented.