Robust flight and landing autopilot
Gürbüz uçuş ve iniş otopilotu
- Tez No: 381001
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL LEBLEBİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez çalışmasında, statik ve dinamik kararlılık türevleri Digital DATCOM programı ile bulunmuş olan, küçük bir insansız hava aracının matematiksel modeli kurulmuştur. Uçağın kontrolü OIT, KKD ve DIDT kontrolcüleri ile yapılmıştır. Farklı kayma yüzeyleri kullanan, İki tip KKD kontrolcü tasarlanmıştır, Söz konusu kontrolcüler, uçağın iki farklı nirengi noktasında hesaplanan, doğrusal modelleri kullanılarak tasarlanmışlardır. Uçağın yol güzergahları noktalarını takip edebilmesi için bir güdüm bloğu oluşturulmuştur. Rüzgar etkisini bastırabilmek için farklı güdüm teknikleri denenmiştir. Ayrıca sistemin belirli bir rotayı takip etmesi için model öngörümlü denetleyici tasarlanmıştır. Bu rotalar,“en hızlı iniş”optimizasyon tekniği kullanılarak bulunmuştur. Bahsi geçen kontrol algoritmalarının takip performansları MATLAB/Simulink ortamında test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a mathematical model of a small unmanned aircraft is implemented where the static and dynamic stability derivative coefficients are found by Digital DATCOM software. Several control methods are applied such as PID control, LQT, SMC. Two types of Sliding mode controllers are designed using different sliding surfaces. Linearized aircraft models which are trimmed at two different airspeeds are used to design controllers. A guidance block is implemented to guide aircraft with waypoints. Different guidance methods are used to suppress wind disturbance effects. Model Predictive Control is implemented to track the desired tracks. These desired tracks are generated by steepest decent algorithm. The tracking performances of mentioned controllers are tested in MATLAB/Simulink environment.