Hydrogen control at ÇEMTAŞ Steel Plant
ÇEMTAŞ Çelik Fabrikası'nda hidrojen kontrolü
  1. Tez No: 381000
  2. Yazar: HAZAL SUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÇEMTAŞ Çelik Fabrikası başlıca otomotiv endüstrisi tarafından kullanılan çelikleri üretir. Otomotiv endüstrisi için çelik temizliği önemli kriterlerdendir. Müşterilerin daha temiz çelik kriterlerini karşılamak ve oluşan üretim kayıplarını azaltmak amacıyla“ÇEMTAŞ Çelik Fabrikası'nda Kalıntı Kontrolü”isimli tez çalışması başlatılmış ve bitirilmiştir. Bu çalışma çerçevesinde yapılan iyileştirmeler sonrasında, üründeki hataları etkileyen faktörün sadece çelik içerisindeki kalıntılar olmadığı bulgusuna varılıp, diğer bir faktörün de hidrojen olduğu görülmüştür. Çelik üretim süreci, çeliğin hidrojen miktarı açısından incelenmiştir. İnceleme sonucunda, çeliğin vakumdan sonra hidrojen kaptığı ve sürekli döküm aşamasında çelikteki hidrojen miktarının yüksek olduğu bulgusuna varılmıştır. Çelik üretim süreci boyunca hidrojen miktarını azaltmak amacıyla vakum süresi, eklenen malzeme miktarı ve tandiş parametreleri gibi süreç parametreleri gözden geçirilmiştir. Sonuç olarak, çeliğin temas duruma gelip hidrojen kaptığı fazlar belirlenmiş ve etkilerinin azaltılması çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ÇEMTAŞ Steel Plant produces alloy steels used principally by the automotive industry. For this industry, cleanliness of steel is a crucial criterion. In order to satisfy the demands of customers for cleaner steels and decrease the production losses a master thesis named“Inclusion control at ÇEMTAŞ Steel Plant”was started and completed. According to the results obtained in this study, it was concluded that inclusions are not the only cause of defects in the final product and that hydrogen is another important factor. Steelmaking process was investigated with regards to hydrogen. It was found that steel picks up hydrogen after vacuum degassing and hydrogen content of steel is high just before continuous casting. In order to decrease hydrogen content of steel, some parameters of steelmaking process in ladle treatment like vacuum duration, quantities of additives, and in continuous casting such as tundish and casting powders were studied. As a result, the phases that acts as a source of hydrogen and a proper operation procedure which would decrease hydrogen pick-up were determined.