Design and development of electromagnetic wave absorbing composites effective at microwave frequencies
Mikrodalga frekanslarında etkin elektromanyetik dalga soğurucu kompozitlerin tasarımı ve geliştirilmesi
- Tez No: 381006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARCAN FEHMİ DERİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışma kapsamında, mikrodalga frekanslarında etkin elektromanyetik dalga soğurma özelliğine sahip ve aynı zamanda kullanım alanları bakımından gerekli olabilecek yapısal özellikleri de barındıran kompozit malzemelerin tasarlanması ve geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, cam ve aramid elyaf dokumaların yüzeyleri nanometre mertebesinde kalınlıklara sahip metalik kaplamalarla modifiye edilmiş ve bu modifiye edilmiş dokumalardan oluşan çok katmanlı yapılar, polimer matrisler içerisine takviye malzemesi olarak yerleştirilerek EM dalga soğurucu yapısal kompozit malzemeler geliştirilmiştir. Yüzeyleri modifiye edilen tek katmanlı ve çok katmanlı fiber dokumaların EM dalga geçirim ve yansıtma ve dolayısıyla soğurma özellikleri Serbest Uzay (Free-Space) yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Çalışmanın son aşamasında ise, en yüksek EM dalga soğurma özelliğine sahip, yüzey modifikasyonlu elyaf dokumalardan oluşan çok katmanlı takviye malzemesi epoksi matris içerisine yerleştirilerek, prototip EM dalga soğurucu polimer matrisli yapısal kompozit üretilmiştir. Sonuç olarak, elde edilen kompozit malzemede 18-40 GHz frekans aralığında %90'ın üzerinde EM dalga soğurma sağlanmıştır. Yapılan simülasyonlar ve deneysel çalışmalarla bu hedefe ulaşmak için gerekli tasarım prensipleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In the scope of this study, EM wave absorbing composites effective at microwave frequencies having crucial properties for their structural applicability will be designed and developed making use of a novel approach originating from our research group. For this purpose, surfaces of glass and polymeric fiber woven fabrics were modified via metal coatings with nm order thickness, where EM wave absorbing structural composites were formed by incorporating multilayered combinations of these surface-modified woven fabrics within polymer matrices. EM wave reflection and transmission properties, and hence absorption characteristics of surface-modified single layer and multilayer fiber woven fabrics were investigated using FreeSpace test method. Based on the experimental data achieved on single layer woven fabrics, simulation studies were conducted in order to predict the EM wave absorption characteristics of multilayered reinforcement structures. In the last phase of the study, structural prototype EM wave absorbing polymer matrix composite is produced by placing surface modified multilayer fiber woven reinforcement materials with the highest EM wave absorption. More than 90% EM wave absorption was achieved with the fabricated composites in 18-40 GHz frequency range. Critical design principles required to reach to this challenging target were presented using simulations and experimental studies.