Thin film coating of glass fabrics for radar absorbing composites
Radar soğurabilen kompozitler için cam elyafların ince film kaplamaları
  1. Tez No: 382930
  2. Yazar: MUTLU DEVRAN YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ ÖZYÜZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Elektromanyetik spektrumdaki radyo ve mikro dalga aralıklarının keşfinden sonra, nesnelerin büyüklüğünü, irtifalarını, yönlerini ya da hızlarını belirlemek için bazı radar sistemleri kullanılmıştır. İkinci dünya savaşı sırasında senaryo önemli ölçüde değişmiş ve bu olay Radar Soğurabi len Malzemelerin (RSM'ler) geliştirilmesine yol açmıştır. Bu sebeple görünmezlik teknolojisi ve radar kesiti terminolojileri bilim araştırma alanında yer almıştır. Radar tespit sistemlerinde, nesnelerin tespit edilebilirliklerini azaltmak istiyorsak, radar kesitinin azaltılası bunda önemli rol oynar. Mikrodalgaların soğurulması için, radar emebilen özelliklere sahip dielektrik ve manyetik malzemeler geliştirilmiştir. Emilimin frekans aralığını (bant genişliğini) arttırmak için, bu güne kadar araştırmacılar tarafından birçok malzeme önerilmiştir. Fakat bu aralar, cam elyaf katkılandırılmış polimerik kompozit malzemeler kullanılarak geliştirilen radar soğurabilen yapılar (RSY), popüler araştırma alanı olmaya başlamıştır. Bu çalışmanın amacı, 2 - 20 GHz aralığınd aki dalgaları emebilen, tekyönlü cam elyaf katkılandırılmış epoksi bağlayıcı kompozitlerin tasarım, üretim ve karakterizasyonlarını yapmaktır. Radar dalgası soğurulması için, birçok Jaumann tipi kompozit yapılar üretilmiştir. Bu Jaumann yapılarda, farklı d irenç değerine sahip katmanlar kullanılmış ya da farklı kalınlıklarda değişik tasarımlar yapılmıştır. Buna ek olarak, direnç katmanları arasındaki uzaklıklar değiştirilmiş ve farklı derişimdeki katkı maddelerine sahip yapılar üzerinde de durulmuştur. Cam e lyaf / epoksi sistemi temel yapı olarak kullanılmıştır. Kompozit yapının elektrik ve manyetik geçirgenlik katsayıları ile empedansının değiştirilmesi için demir karbonil tozları kullanılmıştır. Cam elyafların fonksiyonelleştirilmesi ve üzerlerinin iletken olması için, geniş alan düzlemsel mıknatıssal saçtırma yöntemi kullanılarak yüzeyleri ince film kaplanarak metalize edilmiştir. Bu iletken yüzeyler kompozit yapı içerisinde direnç katmanı olarak davranırlar. Yüzey dirençleri ≈ 430 ohm'dan başlayarak 30 ohm'a kadar çeşitlilik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
By the invention of radio and micro wave range in electromagnetic spectrum, some radar systems were started to use to predict the range, altitude, direction or speed of objects . During the Second World War, the scenario changed significantly and this led t o the development of the radar absorbing materials (RAM's). Then the stealth technology and Radar Cross Section (RCS) terminologies took place in science research area. To reduce of an objects detect a bility in the radar detection systems, the reduction of the radar cross section play an important role. For absorbing electromagnetic micro waves, radar absorbing materials have been developed and they consist dielectric and magnetic materials that has capacity for absorbing. In order to increase frequency rang e (bandwidth) of the absorbance, several materials have been already proposed by several researchers. But nowadays, studies on investigating the radar absorbing structures (RAS) using fiber reinforced polymeric composite materials, are becoming popular res earch field. The purpose of this study is to design, fabricate and characterize RAS's based on unidirectional E - glass fiber reinforced epoxy resin composites which can absorb microwave within 2 - 20 GHz frequency range. Several Jaumann design composite struc tures were manufactured to achieve radar wave absorbance. In this Jaumann structures, we use different designs in terms of different resistive values of sheets and different thickness of composites. In addition to this, we also focused on the different con centration of additives and distance between resistive sheets. Glass fiber / epoxy system were employed as a base structure. Carbonyl Iron powders were used to change permittivity, permeability and intrinsic impedance values of the structure. To functi onal ize the glass fibers and to make them conductive, surface of them was metalized by using large area planar magnetron sputtering system. These conducting layers act as a resistive sheet within the composite structure. Surface resistances of resistive sheets used in structures show diversity between ≈ 430 ohms and to 30 ohms.