Sinter hardening studies of Astaloy 85 Mo powder with varying copper contents
Çeşitli bakır içeriğine sahip Astaloy 85 Mo tozlarının sinterleme ile sertleştirilme çalışmaları
  1. Tez No: 381011
  2. Yazar: MEHMET DİNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN ÖGEL, PROF. DR. NURİ DURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışmasında, sinterleme ile sertleştirme işleminin 0.8% C ve değişen miktarlarda bakır (1% Cu, 2% Cu) içeren Astaloy 85 Mo (Fe – 0.85% Mo) tozlarının mekanik özelliklerine olan etkisi araştırılmıştır. Toz karışımları 600 MPa basınç altında preslenmiştir. Preslenen numuneler endüstriyel bir sinterleme fırınında 1120oC'de ekzotermik gaz ortamında 20 dakika sinterlenmiştir. Sinterlemenin hemen ardından aynı fırında üç farklı soğutma hızı (0.5oC/sn., 1.5oC/sn., 3oC/sn.) ile sinterleme ile sertleştirme işlemi yapılmıştır. Çalışma sonunda, soğutma hızının bakır içermeyen numunelerde ciddi bir etkisinin olmadığı gözlemlenmiştir. Bakırın eklenmesiyle sertleştirilebilirlik arttırılarak martensit miktarında belirgin bir artış gözlemlenmiştir. %2 bakır içeren numunelerde neredeyse tamamen martensitik yapı görülmüştür. Ek olarak, bakır oranındaki artış gözenek miktarında azalmaya dolayısıyla yoğunluk artışına olanak vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effect of sinter hardening on mechanical properties of Astaloy 85 Mo (Fe - 0.85% Mo) powder with addition of 0.8% C and varying copper contents (1% Cu, 2% Cu) was examined. Powder mixes were compacted under 600 MPa. After compaction, the samples were sintered at 1120oC under endogas from methane in an industrial sintering furnace and were sinter-hardened with three different cooling rates (0.5oC/sec., 1.5oC/sec., 3oC/sec.). The study revealed that the cooling rate does not make critical changes on the microstructure of copper free samples. Addition of copper increased the hardenability of the samples which resulted formation of higher amount of martensite in the microstructure. The samples containing 2% Cu were nearly 100% martensitic. Also, the study showed that an increase in % Cu decreases the porosity content and increases the attained densities.