Tavşan venöz trombus modeli üzerine vazokonstrüktür ve trombus yapıcı maddelerin etkileri
- Tez No: 38102
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TURGUT ULUTİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Endotelin, bilinen en güçlü vazokonstrüktör ajanlardan biridir. İn vivo olarak insan ve hayvan deneylerinde ET uygulanışı damarların kontraksiyonuna yol açmıştır. Biz bu çalışmada, ET-l'in tavşanlarda trombus oluşumu üzerine olan etkilerini inceledik. Bu amaçla, hem vazokonstrüktör ve hem de trombus yapıcı ajanlar kullandık. Ayrıca, vena jugularis trombus modeli adı verilen bir hayvan modelinde çalışmamızı gerçekleştirdik. Bu çalışmada damar içi endotel morfolojik olarak da incelemeye tabi tutuldu. Hipertansiyonlu kişilerin ET-1 düzeylerinin yüksek olduğu bilinmektedir. Eğer bu kişilerde, ateroskleroz tablosu gelişiyorsa, damar için trombus oluşumunda bir artış gözlenebilir. Vena jugularis trombus modelinde, tromboplastin ve ET-1' in düşük konsantrasyonları, aynı zamanda tavşana enjekte edildiğinde, sinerjik etkinin bir sonucu olarak, damar içi trombus oluşumu gözlenmiştir. Yalnızca ET-1 enjekte edildiği zaman, damar duvarında doza bağımlı olarak vazokonstrüksiyon görülmüştür. Damar çapındaki daralma, endotelin ve tromboplastinin artan potansiyeli ile ilişkilidir. Bu sonuçlar bize, endotelin'in damar kasılması yoluyla, vasküler tonusu düzenleyebildiğim düşündürtmektedir. 56
Özet (Çeviri)
SUMMARY ET is the most pokut vasoconstrictor known, and its administration results in contraction of vascular strips from humans and experimental animals invivo. In this study, we exemined the effects of ET-1 on thrombus formation in rabbits for this reason we used vasoconstrictor and thrombus forming agents and we selected an animal model. Which are known as vena jugularis trombus model. In addition, intravascular endothel was examined ultrastructurally. We know that ET-1 level was high in patients with hypertension, if these patients also have atheroskclerosis, than occurence of intravascular thrombus formation may increase. In vena jugularis thrombus model, when low concentration of thromboplastine and ET-1 was injected into rabbits at the same time, intravascular thrombus formation has been observed as a result of sinergic effect. When ET-1 was injected by itself, dosedependents symptoms of vasoconstriction has been shown in vessel wall. Although similar maximal contraction is achieved, decressing vessel diameter is associated with increasing potency of ET and thromboplastine. These results suggetst that ET may regulate vascular tone through constriction of vessels. 57