Design and microfabrication of annular concentric capacitive micromachined ultrasonic trancducer
Disk şekilli eş merkezli kapasitif mikroüretilmiş ultrasonik çevirgeçlerin tasarımı ve mikroüretimi
  1. Tez No: 381032
  2. Yazar: PARISA SHARIF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ BAYRAM, PROF. DR. RAŞİT TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tezde, özgün disk şekilli eş merkezli CMUT tasarımı tümü ile tasarlanmıştır. CMUT teorisine dayalı analitik denklemler kullanılarak tüm tasarım parametreleri belirlenmiştir. Her CMUT tasarımı 4 eş merkezli disk şekilli eş eleman içermektedir, öyleki eleman alanları birbirine eşittir. Tüm elemanlar altıgen şekilli ve kenar uzunluğu 50 µm'den 80 µm'ye kadar olan CMUT hücreleri içermektedir. Güvenilir çalışma için tamamıyla metal kaplı membranlar bu CMUT tasarımında kullanılmıştır. Bu tezde sunulan CMUT tasarımı doğrudan pulların birleştirilmesi metoduna dayalı son yenilikleri içermektedir. Bu CMUT tasarımının gerçekleştirilmesine yönelik tüm mikroüretim süreci geliştirilmiştir. Silikon pul üzerindeki elmas kaplama Raman spektroskopisi metoduyla gerilim yönünden değerlendirilmiş ve membrane malzemesi olarak uygunluğu gösterilmiştir. Bu ölçümler vesilesile elmasın temel silikon ya da silikon dioksit tabakasından bağımsız olarak, 364 MPa bir çekme gelirimden 385 MPa sıkıştırma gelirime kadar sonuçlanmıştır. PECVD-SiO2 ara katmanı elmas kaplama üzerinde kullanılmıştır. Hızlı ısıl işlem (RTA) kullanılarak oksit tabakanın kalitesi arttırılmış ve V-VASE ölçümleriyle bu kalite incelenmiştir. UV/ozon temizliği ile sonrasında uygulanan RIE yollu O2-plazma-aktivasyonu kullanılarak doğrudan pulların birleştirilmesi metoduna uygun yüzey aktivasyonu gerçekleştrilmiştir. İki düz pul yüzeyi arasında başarılı bağ elde edilmiştir. Bazı gerekli temizalan kabiliyetlerinin eksikliğinden dolayı, tümüyle çalışır prototip bu çalışmada gerçekleştirilememiştir. Fakat, bu tezin katkılarıyla CMUT üretiminin uygun cihaz ve imkanların olduğu bir temizalanda gerçekleştirilmesi mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a novel concentric annular CMUT design has been fully designed. All design parameters are determined based on the analytical expressions based on CMUT theory. Each CMUT design consists of 4 concentric disc-shaped elements, having equal membrane areas. Each element features hexagonal CMUT cells having side lengths of 50 µm up to 80 µm. The CMUT design features fully-metallized membranes for robust operation. The novel CMUT design presented in this thesis is a state-of-the-art design based on microfabrication using direct wafer bonding technology. A complete microfabrication process flow has been developed for the realization of the CMUT design. Diamond coating on the silicon wafer has been characterized in terms of residual stress via Raman Spectroscopy measurements, and viability as a membrane material has been shown. . These measurements result in stresses between 385 compressive stresses up to 364 tensile stress regardless of the type of diamond and underlying silicon or silicon dioxide layer. An interlayer of PECVD-SiO2 is used on the diamond layer. Rapid thermal annealing (RTA) is used to improve the quality of the oxide layer, which is characterized thoroughly using a V-VASE ellipsometer. A surface activation for direct wafer bonding is developed based on a combination of UV/Ozone treatment followed by O2-plasma-activation using RIE. A successful bonding is achieved on two flat wafer surfaces. Due to lack of some essential cleanroom capabilities, a fully functional prototype could not be realized in our work. However, it is straightforward to microfabricate the CMUT based on the outcome of this thesis in the presence of a cleanroom having the essential equipment and setup.