Annealing of cold rolled and swaged AZ31 magnesium alloy
AZ31 magnezyum alaşımının soğuk haddeleme ve radyal dövme sonrası tavlanması
- Tez No: 381040
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞAKİR BOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Magnezyum alaşımları düşük yoğunlukları ve yüksek özgül dayançları sebebiyle elektronik, otomotiv ve havacılık sektörlerinde sıklıkla kullanılmaktadırlar. Oda sıcaklığında sahip oldukları sınırlı deforme edilebilirlikleri sebebi ile kullamı çeşitli uygulamalar ile sınırlıdır. Yeniden kristallenme ile tane boyutu inceltme methodu AZ31'in şekillendirilebilirliğini arttırmak amacı ile kullanılabilir. Bu tez kapsamında yapılan çalışmalarda AZ31'in soğuk haddeleme ve radyal dövme sonrası 100°C - 300°C sıcaklık aralığında tavlama işlemleri ile yeniden kristallenme davranışı incelenmiştir. Haddeleme ile sağlanan deformasyon ile radyal dövme ile sağlanan karmaşık deformasyonun malzemenin yeniden kristallenme davranışına olan etkisi gözlemlenmiştir. İçyapı analizleri optik ve taramalı elektron mikroskopu ile ile yapılmış, tane boyutu ve ikizleme yapılarındaki farklılıklar takip edilmiştir. Kristallenme oranları mikroyapı görüntülerinden elde edilen nicel analizler ile belirlenmiş, mikro sertlik ölçümleri ile desteklenmiştir. Doku incelemeleri için X-Işını Kırınım analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Magnesium alloys are extensively used in electronics, automotive and aerospace industries due to their low densities and high specific strengths; however limited deformability of magnesium alloys at room temperature restricts the applications. Grain refinement as a result of recrystallization can be used to enhance the deformability of these alloys. In this dissertation, recrystallization behavior of cold rolled and swaged AZ31 alloy is investigated at different temperatures in the range of 100°C - 300°C. Effects of unidirectional and complex deformation modes on recrystallization behavior and microstructure development were studied. Microstructural analyses consisted of the examination of the grain structure and twinned regions by using optical and scanning electron microscopes. The volume fraction of recrystallized grains is determined by quantitative analysis methods and supported by the micro hardness measurements. X-Ray Diffraction method is used for texture analysis.