In-vivo testing of biological bulk soft tissues by a non-axisymmetric tip indenter using displacement and force control
Yumuşak biyolojik dokular üstünde aksisimetrik olmayan uçlarla yer değiştirme ve kuvvet kontrollü yerinde-canlı indentör deneyleri
- Tez No: 381045
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERGİN TÖNÜK, PROF. DR. MURAT BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
İnsan bedenindeki yumuşak dokular karmaşık yapıları nedeniyle geleneksel mühedislik malzemelerinden farklı davranışa sahiptir. İnsan bedenindeki dokuların davranışının anlaşılmasına büyük gereksinim vardır. Yumuşak doku bünye denklemleri için deneysel veriye gereksinim vardır ve bu sayede implantlar, protezler ve hastalıkların tanılanmasında gelişme sağlanabilir. Doku yerinden çıkarıldığında ve canlılığını kaybettiğinde mekanik yanıtı da değişir. Yumuşak doku deneylerinde kullanılan yöntemlerden birisi de indentasyondur ve dokuyu kendi fizyolojik ortamında ve canlı olarak test edebilir. İndentasyon tekniğinin tek eksenli veya iki eksenli çekme, basit kayma, emme deneylerinden belirgin üstünlükleri vardır, bundan dolayı yeni indentsayon yöntemleri ilgi görmüştür ve hassas veriler sağlamıştır. Bu çalışmada ODTÜ Makine Mühendisliği Bölümünde tasarlanıp üretilen bir cihaz kullanılmış, cihaza gerekli kodlar LabVIEW ortamında yazılmıştır. Kuvvet denetimli devirli yükleme deneyleri bu çalışmada özgün olarak kullanılmıştır. Yer değiştirme ve kuvvet denetimli devirli deneyler, sünme ve gevşeme deneyleri insan kolu üzerinde uygulanmıştır. Yumuşak dokunun viskoelastik özelliklerine ek olarak eşyönsüzlüğüne ve alışma etkisine de bakılmıştır. Eşyönsüzlük için eksenel simetrik uçlar kullanılamayacağı için eliptik uçlar kullanılarak düzlemsel eşyönsüzlüğe bakılmıştır. Sonuçta, bilgisayar andırımları için kullanılabilecek hassas veri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Soft tissues of human body have complex structures and different mechanical behaviors than those of traditional engineering materials. There is a great urge to understand tissue behavior of human body. Experimental data is needed for improvement of soft tissue modeling and advancement in implants and prosthesis, as well as diagnosis of diseases. Mechanical behavior and responses change when tissue loses its liveliness and viability. One of the techniques for soft tissue testing is indentation, which is applied on live tissue in its physiological environment. Indentation affords several advantages over other types of tests such as uniaxial tension, biaxial tension, and simple shear and suction, thus it is of interest to develop new indentation techniques from which precise data can be extracted. In this study experimental data was acquired using a soft tissue indenter designed and manufactured in METU. For real time data collection computer codes with a graphical user interface was developed in LabVIEW programming software. The in-vivo force rate controlled cyclic loading test method which is novel is compared with the traditional displacement controlled cyclic loading tests. Displacement and force rate cyclic loading, and relaxation experiments were conducted on human arm. In addition to viscoelastic behavior of soft tissue, the anisotropic behavior and preconditioning behavior of human arm soft tissues were examined. Anisotropic behavior of tissue cannot be determined by axi-symmetric tips, therefore ellipsoid tips were designed and used for examining in-plane anisotropy of bulk soft tissues. Finally, precise experimental data, to be used in the computer simulations, were obtained.