Antalya destinasyonunda spor turizmi
Sports tourism in Antalya destination
- Tez No: 381079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Turizm, Sports, Tourism
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmanın amacı, Antalya destinasyonunda spor turizminin yerini, araştırmaya katılan katılımcıların deneyim, gözlem ve yaşantılarına bağlı olarak değerlendirilmesidir. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yönetiminde olup iç içe geçmiş tek durum deseni kullanılmıştır. Araştırmanın konusu olan durum hakkında veri toplanabilecek araştırma grubunu belirlemede amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmış ve araştırma grubunu ise Antalya'da yaşayan ve orada çalışan 1 akademisyen, 4 kamu kurum yöneticisi, 1 spor uzmanı, 2 kulüp antrenörü ve 2 turizm şirketi sahibi oluşturmaktadır. Araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile veriler toplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre Antalya destinasyonunda yapılan önemli uluslar arası spor organizasyonlar var olduğunu ve bunların içinden en önemlisinin Türk Hava Yolları Golf Turnuvası olduğu ortaya çıkmıştır. Antalya destinasyonunda ilgi gören spor turizm çeşitleri belirlenmiş ve en çok futbol kamp turizminin, bireysel sporlar içinde en çok golf turizminin ilgi gördüğü belirlenmiştir. Macera sporlarında ise en çok rafting sporunun ilgi gördüğü belirlenmiştir. Antalya destinasyonunun markalaşmasında ki unsurlar, konaklama, ulaşım, tesis ve iklim olarak ortaya çıkmıştır. Araştırmada ayrıca Antalya destinasyonunda spor turizminin ekonomiye katkısının önemli olduğu belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler; Spor Turizmi, Destinasyon, Markalaşma
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the place of sports in Antalya destination according to the experience and observation of the participants. In this study, situational study which is one type of qualitative study and a single nested state pattern is used. In order to find out the topic of the study criterion sampling is used and participants are chosen Antalya region including one academician, four manager of public institutions, one sports expert, two club coach and two tourism company owner. In this study semi-structured interview technique is used to collect data. According to the results of the study it has been found out that many international sports organization is held in Antalya destination and the most important of them is Turkish Airlines Golf Tournament. Attractive sports tourism types in Antalya destination has been specified and it has been found out that football, camping and among the individual sports golf are the most attractive sports. Among the adventure sports rafting takes the first place. The factors of branding in Antalya destination are accommodation, transportation, facilities and climate. Also, it has been defined that sports tourism has an important role in Antalya's economic situation. Key Words : Sports Tourism, Destination, Brabding