Sığır embriosunun dondurulması ve transferi
  1. Tez No: 38110
  2. Yazar: HÜSEYİN SUNGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NAFİZ YURDAYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
42 7.0ZET Bu çalışmada, sığır embriolarmın ülkemiz koşullarında dondurulması ve transferlerden elde edilen döl verimi sonuçları araştırıldı. Araştırma matelyalini, Konya ve Lalahan Hayvancılık Araştırma Enstitüsüne ait 5-6 yaşlı 5 esmer ve siyah alaca verici inek ile alıcı olarak kullanılan 2-4 yaşlı 14 düve oluşturmuştur. Araştırmada süperovulasyon ve sinkronizasyon, seksüel siklusun 10. gününde I.M olarak enjekte edilen 2500 I.U PMSG ve bu uygulamadan 48 saat sonra hem alıcı hemde vericilere uygulanan 25 mg dinoprost tromethamine ile sağlanmıştır. Embrioların elde edilmesi rekto-vaginal yolla,2 yollu foley kateteri yardımıyla ve Dulbecco fosfat buffer saline (M-PBS) kullanılarak gerçekleştirilmiştir.Dondurma solüsyonu olarak 1.5 M gliserol ve 0.25 ml'lik payetler kullanılmıştır. Alıcılara nakil ise, sikluslarının 6-7. gününde yine rekto- vaginal yöntemle gerçekleştirildi. Çalışmada verici olarak kullanılan 5 inekten, birisi süperovulasyona cevap vermemiş, 4 ineğin uterus yıkaması sonucu elde edilen toplam 24 ovum/embrio'dan transfer edilebilir bulunan 1 7 embrio dondurulmuştur. Verici başına elde edilen ortalama ovum oranı(24/4) 6.0, transfer edilebilir embrio oranı ise, (1 7/4) 4.25 olarak belirlenmiştir. Alıcıların gebelikleri sikluslarının 21. gününde RIA yöntemiyle kanda progesteron tayini ve 50. günde rektal palpasyon yapılarak tespit edilmiştir. Transferi gerçekleştirilen 14 embriodan 21. gün RIA bulgularına güre (14/6) %42.85, 50. gün rektal muayene bulgularına görede (14/4) %28.57 oranında gebelik elde edilmiştir. Elde edilen araştırma sonuçlara göre, embrio transferinin başarısını etkileyen bir çok faktörün bulunduğu,gerek taze,gerekse dondurulmuş embrio nakilleri ile ilgili çeşitli işlemlerde deneyim kazanılarak ve süperovulasyon ve sinkronizasyon tedavilerinde plasma veya sütde progesteron seviyelerini esas alan bir program uygulaması ile gebelik oranlarının artırılabileceği olasıdır.
Özet (Çeviri)
43 8. SUMMARY In this study, the result of freezing of cattle embryos and repruductivity obtained by embryo transfer in Turkey were evaluated. The material of the study consisted of brown swiss and black-white 5 cattle of 5-6 years as donors and 14 heifers of 2-4 years as recipients from Konya and Lalahan Animal Livestock Research Institutes. Superovulation and syncrhronisation in the research was induced by intra-muscular administration of 2500 IU PMSG to donors on the 10 th day of estrus cyclus and 25 mg dinoprost tromethamine administration to both donors and recipients 48 hours after PMSG administration. Embryos were obtained by using Dulbecco Phosphate buffer saline (M-PBS) and foley catheters having two ways by recto-vaginal route. 1.5 M glicerol as feezing solution and 0.25 ml straws were used for freezing. Transfer to recipients were carried out on the 6-7 th day of cyclus by recto-vaginal route. Of 5 reciepient cattle,one did not respond to super ovulation and 17 embryos transferable for transfer out of 24 ova/embryos were frozen. Average number of ova per donor and transferable embryos were found (24/4) 6.0 and (1 7/4) 4.25 respectively. Gestation of recipients were determined by detecting plasma progesteron levels by RIA method on the 21 st of cyclus and by recto-vaginal exploration on the 50 th day. According to the 21 st day RIA data from 14 embryos transfered, gestation rate was found (14/6) 42% and to the 50 th day rectal palpation findings it was found (14/4) 28.5%. The results obtained sugested that there are some factors effecting the efficiency of embryo transfer and that gestation rate can be increased by acquiring experience in transfer of fresh or frozen embryos and by implementing a program based on assessing progesteron levels in milk or plasma in superovulation or syncrhronisation teatment.