Tavuk embriyolarında Sunset Yellow'un gelişimsel nöral tüp defekti üzerine etkileri
Effects of Sunset Yellow effects on developmental neural tube defect in chicken embryo
  1. Tez No: 751922
  2. Yazar: FATİH TOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN TURAL EMON
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Histoloji ve Embriyoloji, Nöroşirürji, Genetics, Histology and Embryology, Neurosurgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Sunset Yellow FCF E110(SY), paketli gıdalarda yaygın olarak kullanılan gıda boyasıdır. Nöral tüp oluşturmak üzere nöroektodermin katlanması ve füzyon aşamaları, embriyolojik gelişim esnasında dış ortamdaki çevresel faktörlere karşı hassas bir dönemdir. Bu tez çalışmasında tavuk embriyo deney hayvan modelinde SY maruziyetinin nöral tüp gelişimi üzerine embriyotoksik etkilerini histopatolojik olarak araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Leghorn cinsi, döllenmiş özel patojen içermeyen(SPF) olarak adlandırılan toplamda 60 adet tavuk yumurtası kullanıldı. Deney grupları; kontrol grubu (0,1 ml salin), günlük izin verilen doz(2,5 mg/kg SY), yüksek doz(5 mg/kg SY) olmak üzere üç grup olarak belirlendi. Her grupta 20'şer adet tavuk yumurtası kullanıldı. SPF yumurtaların kuluçka makinesine yerleştirildiği gün 0. gün olarak belirlendi. İnkübasyonun 30. saatinde yumurtalara enjeksiyonlar yapıldı ve daha sonra yumurtalar 72 saati tamamlayacak şekilde inkübasyona bırakıldı. Bulgular: Kontrol grubuna ait 20 tavuk embriyosunun kesitlerinin ışık mikroskobu incelenmesi sonucunda nöral tüp ve notokord transvers ve sagital düzlemlerde izlenmiştir. Aynı gruba ait kesitlerin tamamında yapılan incelemede yüzey ektoderminin bütün olduğu, nöral tüpün kapalı olduğu, nöroepitelin, nöroepiteli çevreleyen bazal membranın, notokordun ve somitlerin normal yapıda olduğu gözlenmiştir. 2,5mg/kg dozda SY uygulanan gruba ait 20 tavuk embriyosunda yapılan değerlendirmede 4 örnekte nöral tüp defekti(NTD) gözlenmiştir. 5mg/kg dozda SY uygulanan gruptaki 20 tavuk embriyosuna ait kesitlerde yapılan değerlendirmede 6 örnekte NTD gözlenmiştir. Yüksek doz grubunda beklenildiği gibi diğer gruplarla kıyaslandığında daha yüksek oranda NTD'li embriyo saptandı. Ki-kare bağımsızlık testiyle p=0,0004 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: Sunset Yellow FCF E110(SY) is a food coloring commonly used in packaged foods. Folding and fusion stages of neuroectoderm to form neural tube is sensitive period during embryological development against environmental factors in external environment. In this thesis, we aimed to histopathologically investigate embryotoxic effects of SY exposure on neural tube development in chicken embryo experimental animal model. Materials and Methods: Total of 60 chicken eggs of Leghorn genus, called fertilized special pathogen-free(SPF), were used. Experimental groups; control group(0.1 ml saline), daily allowable dose(2.5 mg/kg SY), and high dose(5 mg/kg SF) were determined as three groups. 20 chicken eggs were used in each group. SPF was determined as day 0 when eggs were placed in incubator. Eggs were injected at 30th hour of incubation, then eggs were left to incubate for 72 hours. Results: In light microscope examination of control group, it was observed surface ectoderm was intact, neural tube was closed, neuroepithelium, basement membrane surrounding neuroepithelium, notochord and somites were normal. In evaluation made in 2.5mg/kgSY group, neural tube defect(NTD) was observed in 4 samples. In evaluation of 5mg/kgSY group, NTD was observed in 6 samples. As expected, higher rate of embryos with NTD was detected in high dose group compared to other groups. Chi-square test of independence was found to be p=0.0004.