Mekan tasarımlarında kimlik oluşum süreçleri ve yersizleşme kavramının irdelenmesi
Identity formation process in space desi̇gns and be examined of the placeness concept
- Tez No: 381216
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE NUR ASİLTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalışmada; toplumların gelişiminin başladığı tarihten itibaren; bilişselliğin işlerliği için temel olarak görülen 'aidiyet' ve 'kimlik' kavramlarının; yaşam pratiklerinde sürekliliklerinin sağlanabilmesi için izlenilen yollardaki dönüşümler incelenmiştir. Bu dönüşümün günümüzdeki son evresinde , kapitalizmin varlığını sürdürebilmesi için yürürlüğe geçirilen yeni düzenlemeler, 'aidiyet' ve 'kimlik' kavramları hakkında ikircikli bir tartışma zemini oluşturmuştur. Aidiyet tanımının 'yersizleşme' olarak dönüştüğü bu son evre için , tartışma zeminini oluşturan iki farklı kesimin , olumsuzlama ve olumlamalarıyla , bu kavrama yönelik çıkarımları açıklanmaya çalışılmıştır. Anahtar Sözcükler; kimlik , aidiyet, yer, yersizleşme, aydınlanma çağı, küreselleşme,modernizm, post modernizm.
Özet (Çeviri)
In this study, beginning from the history of the communities' improvement, 'relation' and 'identity' concepts' process is surveyed about their transformation, to supply the standing in life practices, which are seen the basics for cognition's operability. In present day's last stage about this transformation, new regulations which are brought into force for standing the capitalizm' existence , formed the hesitant debate setting. In this last stage ,both 'placeness' definition, which is transformed the relation concept ,and two different group's inferences is explained with their negation and affirmation about this concept. Key Words ; identity, relation , place, placeness , age of enlightenment, globalization, modernism, postmodernism.