Fon yönetiminde ücretlendirme
Management fees in mututal funds
  1. Tez No: 381300
  2. Yazar: ÇAĞATAY PİŞKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİR EROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Kurumsal yatırımcılar ve kurumsal yatırımcılar içinde özellikle yatırım fonları gelişmekte olan ekonomiler için her dönemde önemli olmuştur. Her hizmetin olduğu gibi yatırım fonlarının da bu hizmeti almak isteyenler için bir bedeli olmaktadır. Ancak bu bedel verilen hizmetle ve sektörün getiri düzeyi ile uyumlu olmalıdır. Aksi takdirde yatırımcılar açısından yatırım fonu sektörü cazibesini yitirir ve ekonomiye gereken düzeyde katkı sağlayamaz. Çalışmada Türkiye'de yatırım fonu sektörü fon yönetim ücretini belirlerken diğer kuruculardan, hazine bonosu / devlet tahvili faiz oranlarından ve enflasyondan ne derecede etkilendiği incelemesi amaçlanmıştır. Bu amaçla öncelikle yatırım fonlarına ait temel kavramlar, yatırım fonlarında giderler, yasal düzenlemeler ve sektörün rekabete açılması açısından ABD, Avrupa Birliği ve Türkiye'de alım satım uygulamaları incelenmiştir. Sonraki bölümde yatırım fonunda ücretlendirmenin teorik altyapısı verilmiştir. Son olarak Türkiye'de yatırım fonları sektörünün Aralık 2001 – Haziran 2014 tarihleri arasındaki seyri incelenmiş, daha sonra da fon kurucularının fon yönetim ücretini belirlerken birbirlerinden ne derece etkilendikleri analiz edilmiştir. Analiz sonucuna göre enflasyon hiçbir kurucuda etkili olmazken; hazine bonosu / devlet faiz oranları tüm kurucular için anlamlı bir değişken olarak ortaya çıkmaktadır. Sektör liderinin diğer kurucular üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı ve sektöre hâkim yedi kurucu içinde bir tanesinin diğer dört kurucuyu etkilerken, yabancı sermayeli diğer bir kurucunun da üç kurucu üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Diğer kurucuların benzer bir öncü rolü olmadığı da ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Institutional investors and mutual funds, in particular, have a significant role in emerging economies. Likewise other services, mutual fund sector has its fee for those who wants to invest in mutual funds. However, the fees of mutual funds must be in compatible level with the market. Otherwise, investors of mutual funds lose their appetite for investing in mutual funds and therefore value added to the whole economy would be affected. The main objective of the study is to analyse how mutual funds fees are affected by other mutual funds' management fees, treasury bills, government bonds and inflation. To this end, firstly, the basic concepts of mutual funds, expenses of mutual funds, regulations, and mutual funds implementations in the U.S., the European Union and in Turkey to the extend that how this sector is open for competition. Then theoretical background of mutual funds is provided. Finally; the mutual funds sector in Turkey, from December 2001 - June 2014 is examined and degree to which founders of the funds are affected by management fees of each other, is analysed. The analysis showed that inflation is not effective in determining the fees; but treasury bills and government bonds interest rates are all effective for all founders. It is determined that sector leader does not have a significant effect on other founders, one of the seven leading founders has an effect on other four while another one has effect on other three. The rest of the others do not have any significant role.