Portföy sigortası ve fon yönetiminde uygulanması
Portfolio insurance and applying at fund management
- Tez No: 204254
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İDİL ÖZLEM KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Sigortacılık, Banking, Economics, Insurance
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı, dünya finans piyasalarının tarihsel gelişme süreci içerisinde birdönem önemli yer tutan portföy sigortası kavramının incelenmesidir.Portöy sigortası, temel olarak hisse senetlerinden oluşan portföylerin, satma hakkı verenopsiyonlar ile koruma altına alınması ve zarar seviyesinin önceden belirlenmiş bir altlimitte sabitlenmesini hedefleyen bir yatırım stratejisidir. Ortaya çıktığı dönemde finansçevreleri tarafından hızla benimsenerek yaygın kullanım alanı bulmuş, Amerika'dayaklaşık 60 milyar dolarlık bir varlık büyüklüğü bu teknik ile korunmuştur. Yaklaşık10 yıl boyunca yatırımcılar tarafından yaygın bir biçimde uygulanmasının ardından“Kara Pazartesi”olarak adlandırılan finansal kriz sonrasında popülerliğinikaybetmiştir. Portföy sigortası vadeli işlem sözleşmelerinin bir türü olan opsiyonsözleşmeleri ile uygulanmaktadır.Bu çalışmada, konunun detayları ile incelenmesi amacıyla türev piyasalar ve vadeliişlem sözleşmelerine geniş yer ayrılmıştır. Ardından portföy sigortası kavramı tarihselevrimi ve uygulanış yöntemleri ile incelenmiştir. Çalışmanın sonunda ise model birportföy üzerinde portföy sigortasının uygulanması araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse the subject of portfolio insurance which stands on anoteworthy part at the historical evolution of the world financial markets.Portfolio insurance is basically an investment strategy that aims to hedge the equityportfolios by put options and limiting the loss amounts to a minimum pre-determinedlevel constantly.At the time when portfolio insurance appeared firstly, the financial community adoptedthe idea quickly and practised widely. Therefore, approximately 60 billion dollars offinancial assets have been hedged by this technic in America. After almost 10 years ofprevalent application by investors, following the great depression of ?Black Monday?,portfolio insurance lost its popularity rapidly. Portfolio insurance is practised by optioncontracts which are a kind of derivatives.At this study, aiming to a detailed analyse the subject, derivative markets andderivatives are explained widely. Then, the subject of portfolio insurance is handled byits historical evolution and applying methods. At the end of the study it is researchedthat to apply portfolio insurance on a model portfolio.