Tarihi mekânların korunmasına eleştirel bir yaklaşım: Hamamönü-Kamilpaşa Konağı ve çevresi
A critical approach to the protection of historic sites: Hamamönü-Kami̇lpaşa Mansion and surroundings
- Tez No: 381375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE PFEIFFER TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Şehircilik ve Bölge Planlama, Interior Design and Decoration, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Kentlerin dokularının oluşumunda tarihi yapıların önemi büyüktür. Tarihi yapıların sürdürülebilirliği için, koruma kavramı önem kazanmaktadır. Türkiye'de son yıllarda hızlanan tarihi koruma üzerine yasalar sayesinde belediyeler birtakım restorasyon ve rekonstrüksiyon – yeniden inşa çalışmalarına girişmiştir. Ankara, Hamamönü'ndeki çalışma bunların en önemli örneklerinden biridir. Ancak uluslararası kabul gören tüzükler ve normlar dikkate alındığında (Venedik Tüzüğü, Washington tüzüğü gibi), bu çalışmaların tarihi mekanların özgünlüğünü koruyamadığı ve hatalı yapıldığı sonucuna ulaşılmaktadır. Bu durum da, tarihi dokunun yanlış bir şekilde yeniden inşa edilmesine neden olmuştur. Bu tez çalışmasında, öncelikle tarihi koruma kavramı ve ögeleri üzerinde durulacak, ardından Ankara'nın eski evlerine ve genel olarak Türk evlerinin özelliklerine bakılacaktır. Çalışmanın inceleme konusu olan Hamamönü restorasyon çalışmaları içerisinde Kamil Paşa Konağı üzerinde durulacaktır. Çalışmanın amacı, tarihi koruma kavramının önemini vurgulamak, yanlış yapılan rekonstrüksiyon çalışmalarının sonuçlarını değerlendirmek ve bu kapsamda, Hamamönü'nde yapılan çalışmayı eleştirel bir şekilde incelemektir. Anahtar Sözcükler 1. Eski Ankara Evleri 2. Hamamönü 3. Restorasyon 4. Kamil Paşa Konağı 5. Kültürel Miras
Özet (Çeviri)
Historical structures are important for the urban structure. For the sustainability of the historical structures, protection is important. Recently, the historical preservation projects are gaining pace in Turkey and thanks to the laws, the municipialities are caryying out restoration and reconstruction projects. The project in Hamamönü, Ankara is one of the important examples of these. However, when the internatioanally accepted agreements and norms are considered (Venice Charter, Washington Charter), it is concluded that these projects could not protect the authenticty of the historical places and they are carried out in a wrong way. This led to the wrong reconstruction of the historical fabric. In this study, first, historical protection and its elements are to be focused upon and then, the qualifications of old Ankara and Turkish houses in general. Hamamönü restoration works are the examination part of the study and Kamil Paşa Konağı in Hamamönü will be the specific example. The purpose of this study is to emphasize the importance of protectiong the historical structures, to analyze the results of wrong reconstruction projects and also to review the project in Hamamönü critically. Key Words 1. Historical Ankara Houses 2. Hamamönü 3. Restoration 4. Kamil Pasha Mansion 5. Culturel Heritage