Türkiye ve Irak Kürt Ulusal Hareketlerinin karşılaştırmalı analizi (1958-1999)
Comparative analysis of Turkish and Iraq Kurdish National Movements (1958-1999)
  1. Tez No: 381376
  2. Yazar: MEHMET FATİH ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada 1958 ve 1999 tarihleri arasında Irak ve Türkiye'deki Kürt Ulusal Hareketlerinin analizi, benzerlikleri ve farklılıklarını tespit ederek her iki ülkedeki Kürt Ulusal Hareketinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu tarih aralığının seçilmesinin nedeni, Irak'taki Kürt Ulusal Hareketi'nin temel aktörü olan Molla Mustafa Barzani'nin 1958 yılında Rusya'dan Irak'a dönmesi ve 1980'li yıllardan itibaren Türkiye'deki Kürt Ulusal Hareketi'nin temel aktörü olan PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye 1999 yılında teslim edilmesidir Anahtar Sözcükler 1- Milliyetçilik 2- Kürt 3- Kürdistan 4- Kürt Ulusal Hareketi 5- Gerilla 6- Önderlik 7- Peşmerge 8- Newroz 9- Değişim 10- Ulusal Hareket
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse Kurdish National Movements between 1958 and 1999 in Iraq and Turkey, and to compare Kurdish National Movements in both countries by setting similarities and differences. The reason for choosing this date range is that Mullah Mustafa Barzani, who is the main actor of Iraq's Kurdish National Movement, returned from Russia to Iraq in 1958 and Abdullah Öcalan, who is the main actor of Kurdish National Movement from 1980s, has been handed over to Turkey in 1999. Key Words 1 - Nationalism 2 - Kurdish 3 - Kurdistan 4 - The Kurdish National Movement 5 - Guerrilla 6 - Leadership 7 - Peshmerga 8 - Newroz 9 - Change 10 - National Movement