Küresel yönetişim ve kriz yönetimi
Global governance and crisis management
  1. Tez No: 381398
  2. Yazar: SONER GÜVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÜRSAN ŞENALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada küreselleşme ve küresel yönetişim kavramlarının kriz yönetimi ile ilgili betimsel ilişkisinin tarihsel, geleneksel, güncel özellikleri göz önünde bulundurularak araştırılması ve tanımlanması yapılmıştır. Çalışma kapsamında, küreselleşme olgusunun gelişimi, küresel yönetişim anlayışının, günümüz ve gelecek krizler üzerindeki olası etkileri tartışılmaktadır. Küreselleşmenin etkileri olan ulus üstü krizlerin çözümü ve sürdürülebilir barış ortamının sağlanması bağlamında 'Küresel Yönetişim' kavramı çözüm sağlayıcı bir etken olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çerçevede uluslararası terörizm, açlık, küresel ısınma, ırk- cinsiyet- din, ayrımcılığı, yoksulluk, güvenlik, salgın hastalıklar, nesli tükenen canlılar gibi tehditler ile yeryüzünde meydana gelen doğal afetler ve olası krizlerin dünyayı tehdit edebileceği varsayılmıştır. Ortaya çıkacak sorunlara medeni ve sosyal yöntemler ile çözüm bulmada küresel yönetişimin sağlayacağı işbirliğinden yararlanmak mümkün görülmektedir. Anahtar Sözcükler Küreselleşme, küresel yönetişim, kriz, kriz yönetimi
Özet (Çeviri)
In this study, globalization and global governance terms have been examined with reference to historical, traditional and contemporary definitions of crisis management. In the framework of the study, development of globalization process, the effects of global governance concept on crises and potential results on current and future crises are discussed. For suggesting solutions to supranational crises, as the result of globalization, and sustainable peace in the world“Global governance”seems to provide remedies for many problems of various kinds. In this frame, international terrorism, hunger, global warming, race, gender, religious discrimination, poverty, security, famine, scarce animals, together with natural disasters, space threats are some of the dangers for the people of the world. Future problems to arise from these dangers can be handled in social and civilian methods and in this process methods and cooperation of global governance can help greatly. Keywords Globalization, global governance, crises, crises management