Baskıya hazırlık modüllerinin yeterliliklerine yönelik uzman görüşleri ve örnek bir modül önerisi
The experts opinions about the adequancy of the modules of prepress and an example of a model proposal
  1. Tez No: 381479
  2. Yazar: CUMHUR COŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUTKU DİLEM KALAFAT ALPASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; mesleki ve teknik liselerin grafik ve fotoğraf alanında uygulanmakta olan baskıya hazırlık dersinin montaj modülünün yeterliliğini tespit etmek ve tespit edilen sonuçların doğrultusunda montaj modülünden zenginleştirilmiş öğretim materyaline uygun örnek bir modül bölümünün oluşturulmasıdır. Bu amaç doğrultusunda, alt amaçlara uygun olarak 5'li likert tipi değerlendirme anketi hazırlanarak veri toplama yoluna gidilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu kasıtlı örnekleme yoluyla seçilen mesleki ve teknik liselerin grafik ve fotoğraf alanında baskıya hazırlık dersini yöneten 30 adet öğretmen oluşturmaktadır. Ölçeğin kapsam geçerliliğini sağlamak için uzman grubunun denetiminden yararlanılmış ve güvenilirlik analizinde iç tutarlılık Cronbach Alfa yöntemi kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizinde SPSS programı kullanılarak ulaşılmak istenen bulguya göre; frekans, yüzde, standart sapma ve aritmetik ortalama teknikleri kullanılarak tablolaştırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre yorumlar yapılmıştır. Elde edilmiş olan bulgulara göre; montaj modülünün, bireysel öğrenmeyi desteklemesi, içerik ve güncellik yönünden sorunlar yaşadığı ve tekrar gözden geçirilmesi gerektiği sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The very basic aim of this investigation is to determine the effectiveness of prepress (make-ready) module of the printing preparation course which is an applied course of Graphics and Photograph Department in Vocational and Technical High Schools and constituting an example module suitable for the educational material which is concluded as an enriched design for being part of prepress (make-ready) module in accordance with these detected results. In accordance with this chief objective, a 5-point Likert type scale was formed and utilized for gathering data in conformity with subobjectives. The study group of this investigation is formed by 30 teachers who give lessons in printing preparation and working in Graphic and Photograph Departments of Vocational and Technical High Schools were selected by means of purposeful sampling. In order to verify the content validity of the scale, the supervision of experts is benefited from. In the analysis of reliability, interior consistency Cronbach Alpha coefficient was used. In order to analyze the data SPSS software was used and the data of the arithmetic mean, frequency, percentage and standard deviation values calculated were tabulated and interpreted according to the findings obtained. As a result of findings obtained; it is concluded that the module of prepress (make-ready) has problem of to supporting individual learning, content and up-to-dateness which are the reasons for it being revised again.