Kütahya ili sim sarma (Maraş işi) işlemeleri
The tinsel wrappings (Maraş handworks) embroideries of Kütahya county
  1. Tez No: 381523
  2. Yazar: AYŞE KOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA KÖKLÜ KASAPLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nakış Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 335
Özet
Bu çalışmada, Kütahya Müzesi, Kütahya Kent Tarihi Müzesi ve yörede halkın elinde bulunan sim-sarma (Maraş işi) tekniği ile işlenmiş ürün çeşitleri incelenmiştir. Araştırmayla bu alanda yapılacak eğitim öğretim çalışmalarına katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Araştırma materyaline ulaşılabilmesi için Kütahya Müzesi, Kütahya Kent Tarihi müzesi, yörede sim-sarma (Maraş işi) tekniğiyle işlenen 70 adet ürün araştırma kapsamına alınmıştır. Çalışmada; betimsel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırma kapsamında sanat, el sanatları, işleme sanatı ve sim-sarma (Maraş işi) tekniğinin tarihsel gelişimleri incelenmiştir. Yapılan incelemede eserlerin değerlendirilmesinde kullanılmak üzere bilgi formu geliştirilmiştir. Müzelerde ve yöredeki sim-sarma (Maraş işi) ürünlerin fotoğrafı çekilerek belgelendirilmiş, ürün çeşitleri, yapılış tarihleri, işlemelerin zemin, işleme, süsleme ve kenar temizlemelerinde kullanılan gereç, renk, teknik, motif ve kompozisyon özellikleri tespit edilerek bilgi formlarına kaydedilmiştir. Bilgi formundan elde edilen bilgiler doğrultusunda ürünlerin istatiksel analizleri yapılmıştır. Ayrıca ürün üzerindeki desenlerin çizimleri yapılarak bilgi formlarına yerleştirilmiştir. Araştırmanın sonuç bölümünde bilgi formlarından elde edilen verilerin değerlendirmeleri yapılmıştır. Değerlendirmeler sonucunda ürün çeşitleri olarak bohça ve gömleğe daha çok rastlanmıştır. Ürün gereçleri olarak zeminde; kadife ve saten kumaşın, işlemelerde; koton iplik ile işleme kartonun, süslemelerinde; koton iplik, pul ve tırtılın, kenar temizlemelerinde; keten astar ve dikiş ipliğinin daha çok kullanıldığı belirlenmiştir. Ürün renklerinde; zeminde bordo, al(kırmızı), mor rengin koyu ile patlıcan moru tonları, işlemelerinde ve süslemelerinde; altın sarısı, kenar temizlemelerinde; beyaz rengin yoğunlukta kullanıldığı saptanmıştır. Ürün işlemelerinde kullanılan motiflerde bitkisel, nesneli, sembolik, kozmik, figüratif, yazılı ve geometrik bezemeler dikkat çekmektedir. Ürünlerin işleme ve kenar sularında ana motiflerde; motiflerin birleştiği tek motif, kenar sularında; bağlantılı sıralamalı kompozisyon düzeni daha çok kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work, kinds of product, embroidered with sim- wrapping(Maraş work) needle techniques, in Kütahya Museum, Kütahya Museum of City History and in the hands of residents were studied. With this research, it is aimed to contribute to the educational activities which will be made in this field. İn order to reach research materials, 70 products embroidered with sim-wrapping(Maraş work) needle technique, in Kütahya Museum and Museum of City History were included in the research. İn this work, Depiction model of research was used. İn the extent of research, art, handcraft, embroidery art and the historical improvements of sim-wrapping(Maraş work) were studied. İn the study done, an inquiry form was developed in order to use in the evaluation of the works of art. The sim-wrapping works in museums and in the vicinity were documented by being taken their photos and kinds of products their date of being made the tools, color, techniques, motif and arranging features used in background, embroidery, ornament and clearingthe edging parts of embroideries were ascertained these information were written down on inquiry forms. Products were statistically analyzed via the data taken from the inquiry forms. Also, the patterns on the products were dravn and they were put in the inquiry forms. İn the conclusion part of the research, the research, the evaluations of the inquiry forms were made. As a result of evoluations it was rasted shirt and pack mostly, as product types. As product tools on the background of embroideries: velvet and satinfabric, on the embroideries; cotton yarn, embroidery cardboard, on the ornaments; cotton yarn, ornoment stamp and caterpillar, on the edge cleanings; linen lining and sewing threod have been seen.